Başkent Gençlik Meclisi, afete karşı sivil toplumun koordinasyonuna dikkat çekiyor

ÖZEL HABER - Başkent Gençlik Meclisi, afete karşı sivil toplumun koordinasyonunun ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak depremin yıkıcı etkilerini azaltmak ve orta vadede etkileri gidermek adına sivil toplumun yapabileceklerini değerlendirmek üzere çalışmalar yapıyor.

Başkent Gençlik Meclisi, Social İnnovation Developing Experience for All Sides (SIDES), Uzman Koçlar Derneği (UKD), Gençlik Politikaları Derneği (GENÇPOLİDER) ve Academic and Social Innovation Strategies Association (ASISDER) ile Ankara Kent Konseyi'nde bir araya geldi. Depremin yıkıcı etkilerini azaltmak ve orta vadede etkileri gidermek adına sivil toplumun etkileri üzerine konuşuldu.

Programın açılış konuşmasını yapan Başkent Gençlik Meclisi Başkanı Halil Ecer, “Sivil toplum alanı geliştirdiği ağlar ile katılımcı kültürü inşa ederken aynı zamanda var olan problemleri çok özneli çözüm modelleri ile kısa zamanda giderme imkanı tanımaktadır.” dedi.

Programda farklı sivil toplum temsilcilerinin fikir önerileri ile ortaya çıkan proje fikirleri Avrupa Birliği, Ulusal Ajans, Birleşmiş Milletler gibi önde gelen kurum ve kuruluşların destek çerçeveleri ile ele alınarak değerlendirildi. Hazırlanan proje fikirleri sivil toplum kuruluşları iş birliğinde Türkiye’nin dört bir yanından paydaşlarla topyekûn sivil toplum seferberliği olarak tartışıldı.

Başkent Gençlik Meclisi Nedir?

Başkent Gençlik Meclisi, 1992 Rio Yeryüzü Zirvesi ile başlayan ve Türkiye’de “Yerel Gündem 21” olarak bilinen sürdürülebilir gelecek için demokratik katılımın yolunu açan sürecin somut bir çıktısıdır. Ankara’da yaşayan 15-30 yaş aralığındaki tüm gençlerin bir araya gelip kendini ve kentini geliştiren yerelden var olan problemlere yerel katılımcılık yoluyla çözümler üreten gençlerin yaşamın her alanında güçlenmesini sağlayan mekanizmalar bütünü Başkent Gençlik Meclisi suretine bürünmüştür. Başkent Gençlik Meclisi, siyaset üstü konumu ile Ankara’daki tüm gençlerin din, dil, ideoloji, siyasi kimlik gibi farklılıkları kendi potasında özgül ağırlıklarıyla var olmasını sağlayan herhangi bir siyasallaşma eğilimine girmeden kent yönetiminin gençleştirilmesi ve gençlik politikalarının gençler tarafından belirlenmesi gayesi ile kurulmuştur. Kuruluşunda herhangi bir karar alıcı mekanizma öncü olmamış ve tamamen gençlerin talepleri doğrultusunda Ankara Kent Konseyi ile gençler arasında sürdürülen ortak akıl çabaları neticesinde Ankara’nın tüm genç kesimlerini kapsayan bir gençlik birlikteliğidir. Başkent Gençlik Meclisi, gençlerin yaşama aktif katılımını sağlamanın araçlarını gençler tarafından oluşturulmasını temel ilke olarak benimsemektedir. Gençlerin katılımına olanak sağlanırken hangi araçların aktifleştirilmesine yönelik geliştirilen politikalar ve demokratik katılım süreçlerinin işlemesi bakımından etkili olduğu düşünülmektedir.

31 May 2023 - 11:15 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.