Haymana İlçe Müftüsü Abdullah Yalman: Müslüman Dünyanın Zilleti!

Haymana İlçe Müftüsü Hüseyin Yalman Ortadoğu'da yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yalman "10 gündür Ortadoğu'da Filistin'de Gazzede yaşanan hadiseler özellikle Müslümanların durumunun vehametini maalesef ortaya dökmektedir" dedi.

Bugün dünyada yaşanan hadiselere baktığımız zaman dünyanın kıyamete doğru hızla ilerlediğini ve her gün vites yükselterek kıyamet alametlerini dünya insanlarının kendi eliyle meydana getirdiklerini görüyoruz. İnsanoğlu Allah'ın kendisine verdiği zekayı, ilmi, bilimi ve gelişmeleri insanlığı geliştirmek için kullanmak yerine daha çok insanlar ve milletler ve de devletler kendi menfaatlerini önceleyerek kullandığından dolayı yapılan ilmi gelişmeler yapılan yatırımlar hep kendini var edip diğerlerini yok etmeye yönelik olmakta ve birçok gelişme de Allah'ın bir nimeti olan tabiat nimetinin güzelliklerini yok etme sonucunu doğurmaktadır. Dünya insanının bu ölçüsüzlüğünde müslüman dünyasının da çok büyük katkısı ve de günahı bulunmaktadır.
Özellikle son 10 gündür Ortadoğu'da Filistin'de Gazzede yaşanan hadiseler özellikle Müslümanların durumunun vehametini maalesef ortaya dökmektedir. Çünkü İslam Coğrafyası ki 2 milyar nüfusa ve dünya ekonomisinin önemli kısmına sahip İslam Ümmeti coğrafyası Gazzede kaybetmektedir, Filistin'de mahcup olmaktadır ve kardeşlerini koruyamamakta, korumakta aciz kalmaktadırlar. Dolayısıyla Müslüman dünya bir çöküşün içinde ve tarihin hiç bir döneminde olmadığı kadar zilleti yaşıyor. Neden mi? Sebebini şu hadiste Hz Peygamber Efendimiz(sav) açıkça ortaya koyuyor:
Sevban'dan (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (asm) şöyle buyurmuştur:"Yakında milletler, yemek yiyenlerin (başkalarını) çanaklarına (sofralarına) davet ettikleri gibi, size karşı (savaşmak için) biribirlerini davet edecekler." Birisi: "Bu o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak?” dedi. Rasûlullah (asm), "Hayır, aksine siz o gün kalabalık, fakat selin önündeki çörçöp gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarınızın gönlünden sizden korkma hissini soyup alacak, sizin gönlünüze de vehn atacak." buyurdu. Yine bir adam: "Vehn nedir ya Rasûlullah?" diye sorunca: "Vehn, dünyayı (fazlaca) sevmek ve ölümü kötü görmektir." buyurdu. (bk. Ebu Davud, Melahim, 5)
Vehn hadisi olarak bilinen bu rivayet sahihtir.
Vehn" kelimesinin sözlük anlamı "gevşek olmak, zayıf, güçsüz olmak, gevşeklik göstermektir."
Ancak hadiste bu sözlük anlamının ötesinde, İslam ümmetinin içinde bulunduğu gevşeklik ve zayıflığının sebebini, gerekçesini anlatmıştır: “Vehn, dünyayı sevmek ve ölümü kötü görmektir."
Yani, dünya hayatını fazla sevdikleri, ahiret hayatını geri plana attıkları ve bu sebeple de oraya gidecek yol olan ölümden de korktukları için, dirençlerini kaybederler, gereken mücadeleye ve mücahedeye girmekten kaçınırlar ve asrın gereği olan maddi imkânları kullanamadıkları için, nüfusça çok olmalarına rağmen uluslararası camiada hiçbir kıymet-i harbiyeleri olmaz.
Bugünkü Ümmet coğrafyası olan Müslüman devletlerin bu zafiyetinin, bir ve beraber olamamasının sebeplerinden biri de vehn hastalığı yanında maalesef kavmiyetçilik ve ırkçılık virüsünün her tarafa yaygınlaşmaya devam etmesidir. Çünkü kavmiyetçilik ırkçılık Hz Peygamberin Veda hutbesinde ayaklarımın altına aldım dediği şeylerden birisidir ve tarihe bakıldığı zaman da büyük devletlerin ve en son Osmanlı imparatorluğumuzun yıkılmasının ana nedenlerinden birisidir. Irkçılık milliyetini sevmek değildir, herkes vatanını, milletini, milliyetini ve ırkını sever ancak diğer milletleri milliyetleri ve ırkları yok saymak, küçük görmek, hakir görmek ve onlarla sağlıklı diyaloglara girmemektir ve onlara düşmanlık ve zulüm yapmaktır ırkçılık.  Bizim inanç ölçülerimize göre Allah Katında değerli olmanın ölçüsü; Takva’dır.(Hucurat 49/13) O da herşeyin hesabının sorulacağı bilinci ile Allaha ve yarattığı tüm mahlukata karşı adaletli olup görev ve sorumluluklarını yapmaktır.
Dünyanın en ırkçı insanları da siyonist ideolojiye sahip yahudilerdir. Çünkü onlara göre Yahudi bir anneden doğmayan bütün insanlar ikinci sınıftır ve Yahudi milletine hizmet etmekle sorumludurlar. Bugün Filistin'de Gazze'de yaşanan zulmün ana sebeplerinden biri de bu ırkçı faşist inanç olmalıdır.
 Rabbim en yakın zamanda islam milletlerinin teşkilatlanmasını bir ve beraber olmasını bütün Müslüman coğrafyasındaki zulümlere karşı tek yumruk olarak direnebilmeyi ve tüm zalimlerle mücadele edebilmeyi nasip eylesin.

25 Eki 2023 - 18:22 Ankara/ Haymana- Gündem

Muhabir  Zafer Altuntaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.