İstiare nedir? İstiare edebiyatta kullanımı nedir? Açık İstiare Kapalı İstiare nedir?

Kelimenin hangi dilden kültürümüze geldiği de merak duyulan noktalar arasında. Peki istiare kelimesinin kökeni ne, istiare kelimesinin kaç anlamı var? İstiare nedir? İstiarenin edebiyatta kullanımı açık istiare kapalı istiare nedir hepsi haberimizde;

Kelimenin hangi dilden kültürümüze geldiği de merak duyulan noktalar arasında. Peki istiare kelimesinin kökeni ne, istiare kelimesinin kaç anlamı var? İstiare nedir? İstiarenin edebiyatta kullanımı açık istiare kapalı istiare nedir hepsi haberimizde;

İSTİARE NEDİR?

"Istiare," Arapça kökenli bir kelime olup, İslam hukukunda ve ilahiyat terminolojisinde kullanılan bir terimdir. İstiare, bir şeyin hükmünün benzer veya muadil bir duruma uygulanması anlamına gelir.

İslam hukukunda, istiare, bir hüküm veya kuralın benzer bir duruma veya aynı özelliklere sahip başka bir duruma uygulanmasıdır. Özellikle İslam hukukçuları ve fıkıh alimleri, İslam hukuku konularında hüküm verirken Kur'an, hadisler ve önceki hukuki kararlar gibi temel kaynakları kullanırken, bazen benzer veya aynı prensipleri başka durumlara uygulayarak hüküm verirler. İstiare, mevcut hukuki kuralların bir özel duruma nasıl uygulanacağını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir.

İstiare aynı zamanda ilahiyat ve ahlaki düşünceyle ilgili bir kavram olarak da kullanılır. İlahiyat alanında, istiare, insanların ahlaki değerleri ve dini inançlarına dayalı olarak benzer veya aynı ahlaki prensipleri başka durumlara uygulamalarını ifade edebilir.

İSTİARE EDEBİYATTA KULLANIMI

İstiare, genellikle edebiyat ve dilbilim bağlamında kullanılan bir terimdir ve bir kelimenin veya ifadenin kendi anlam alanından saparak benzer bir kavramı veya nesneyi ifade etmek amacıyla kullanılmasıdır. İstiare, özellikle anlatımın zenginleştirilmesi ve duygusal etkinin artırılması için kullanılan bir retorik sanatıdır.

Örnek olarak, "gözleri yıldızlar gibi parlıyor" ifadesindeki "yıldızlar gibi" kelimesi istiareye örnek olabilir. Burada kişinin gözlerinin yıldızlarla aynı parlaklıkta olduğu anlatılmak istenir. Yani kelime kelimesiyle ele alındığında gerçek anlamın dışında bir ifade kullanılmıştır.

İstiare, klasik şiirde, metafor, teşbih, kinaye, tezat gibi retorik figürlerle sıkça kullanılır. Bunlar, yazılı veya sözlü metinlerde anlatımı zenginleştirmek ve dinleyici ya da okuyucunun daha etkileyici bir deneyim yaşamasını sağlamak için önemli araçlardır.

AÇIK İSTİARE NEDİR?

Açık istiarede, teşbih sanatının güçlü ögesi olarak nitelendirilen ''kendisine benzetilen'' bulunur. Örneğin ''Gündüzüm gece oldu'' cümlesinde umut gündüze, umutsuzluk ise geceye benzetilmiştir. Ancak sadece kendisine benzetilen öge kullanıldığı için açık istiare yapılmıştır. 

KAPALI İSTİARE NEDİR?

Bir kelimenin yerine anlamca onu çağrıştıran başka bir kelimenin kullanılmasına istiare ya da eğretileme denir. Sözlük anlamı ödünç almak olan istiare, bir sözcüğün başka bir sözcüğün yerine ''ödünç'' olarak kullanılması anlamına gelir. 

28 Eki 2023 - 06:50 - Eğitim

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.