Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!

Türkiye NOTAM ilan ederek Zürafa adacağı etrafında F-16 ve İHA'larla S-400 füzelerinin testlerini yapacağını ilan etmesi üzerine Yunanistan karıştı. Yunanistan medyasında yer alan haberlere göre, Türkiye'nin Zürafa Adası'nı ilhak ettiği iddia ediliyor. Zürafa Adası'nın Amerika'nın Dedeağaç üssünün tam karşısında bulunması, bu gelişmenin stratejik bir öneme sahip olduğunu düşündürüyor. Söz konusu ada etrafında

Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!
Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Ege Denizi'nde yer alan ve Türkiye'nin münhasır egemenlik haklarının bulunduğu bölgedeki Zürafa Kayalığı, Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir gerginliğe yol açtı. Yunan medyası, "Ankara'dan olağanüstü bir meydan okuma: Türkiye, stratejik öneme sahip bir 'Yunan adacığını' ilhak etti" başlıklı bir haberle konuyu gündeme taşıdı. Haberde, Türkiye'nin resmi bir yazı göndererek Zürafa Kayalığı'nı kendi toprakları olarak ilan ettiği ve münhasır egemenlik haklarının Türkiye'ye ait olduğunu bildirdiği ifade edildi. Türkiye ise, bölgenin kendi egemenliği altında olduğunu ve bu durumun tatbikatlarla desteklendiğini vurgulayarak Yunanistan'a bir nota verdi.

Zürafa Kayalığı, Yunanistan'ın kıta sahanlığı iddiaları nedeniyle balıkçılık ve savunma açısından büyük stratejik öneme sahiptir. Bu gelişme, iki ülke arasındaki deniz yetki alanları konusundaki anlaşmazlıkları yeniden gündeme getirmiştir. Türkiye ve Yunanistan arasındaki bu son gerginlik, bölgedeki deniz kaynaklarının paylaşımı ve kıta sahanlığı hakları konularında yaşanan ihtilafların bir yansımasıdır.

Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!

9 METRE KARE BİR ADACIK

Ege Denizi'nde yer alan Zürafa Kayalığı, Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir gerilime yol açtı. Türkiye'nin resmi bir yazıyla münhasır ekonomik bölgesi içerisinde bulunan Zürafa Kayalığı'nı kendi toprağı olarak ilan ettiği haberinin ardından, Yunan medyası büyük bir dikkatle bu gelişmeyi takip etti. Başlıklarında "Ankara'dan olağanüstü bir meydan okuma: Türkiye, stratejik öneme sahip bir Yunan adacığını ‘ilhak etti’" ifadesine yer veren haberlerde, Yunanistan'ın bu adanın kendisine ait olduğunu iddia ettiği ve Türkiye'nin bu bölgeyi ilhak ettiği belirtildi.

Zürafa Kayalığı sadece 9 metrekare büyüklüğünde bir ada olarak görünse de stratejik önemi oldukça büyük. Adanın, Amerika'nın Dedeağaç üssünün tam karşısında bulunması, bölge üzerindeki deniz yetki alanlarının paylaşımı ve kıta sahanlığı hakları konularındaki anlaşmazlıkları yeniden gündeme getirmiştir.

Türk F-16 savaş uçakları ve SİHA'ların, 30 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında Yunanistan'ın egemenlik iddiasındaki ada ile Zürafa Adası bölgesinde S-400 hava savunma sistemleriyle birlikte operasyonel testler gerçekleştireceğini aktarıldı.

Uzmanlar bu hamlenin özellikle Amerika ve Yunanistan'a "sarsıcı bir mesaj" oluşturduğunu belirtti. Sonuç olarak, Türkiye'nin Zürafa Adası'yla ilgili bu adımının, Ege Denizi'nde stratejik dengeleri etkileyen ve uluslararası ilişkileri şekillendiren bir gelişme olduğunu vurgulandı. Bu tür hamlelerin, bölgesel politika ve güvenlik dinamiklerinde önemli değişikliklere yol açabileceğine işaret edildi.

"CİDDİ BİR MESELE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!

Halk TV'de de gündem olan haber, sunucu Ekrem Açıkel tarafından Türkiye'nin bu hamlesine dair durumu ve Zürafa Adası'nın neden önemli olduğunu analiz etti:

"Yunanistan, kanunlara uluslararası anlaşmalara aykırı şekilde Ege ve Akdeniz'deki adacıklara, kayalıklara bayrak dikip askeri karakol inşa ediyor.
Egaydaak nedir? Egemenliği anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş ada, adacıklar ve kayalıklar anlamını taşıyor. Türkiye önünde sonunda Egaydaak'la yüzleşecekti. ABD ordusunun tam karşısında, Yunanistan'ın yanı başında Zürafa Adası'nda bu yüzleşmeyi beraberinde getirdi.
Oysa Lozan Anlaşması ve Paris Anlaşmasıyla egemenlik o kayalıklar, adacıklar için Yunanistan'a geçmemişti. Türkiye'nin egemenliğinde olması gereken vatan toprakları. Gelinen nokta Yunanista, Egaydaak kapsamında 152 adanın 25'ine çıktı, anlaşmaları yerle bir ederek işgal etti, bayrak dikti.
İşte tam o noktada F16'lı, SİHA'lı İHA'lı tatbikat yapılacak.
Yunanistan medyasına göre Türkiye, ABD'ye Yunanistan üzerinden rest çekiyor. Çok ciddi etkileri ve sonuçları olacak Türkiye'nin bir hamlesi mi? Takibe devam edeceğiz. Çok ciddi meseleyle karşı karşıyayız."

TÜRKİYE ANINDA TEPKİ VERDİ

Yunan hükümeti, Türkiye'nin Zürafa Adası'nı ilhak etmesi ve bu bölgede tatbikat yapması nedeniyle Yunan egemenliğinin "işgal edildiğini" iddia etti. Ancak Türkiye, hızla bir yanıt verdi.

Ankara, A7847/23 numaralı uluslararası bir duyuru ile bu iddialara cevap verdi. Türkiye, tatbikat alanının kesinlikle Türkiye'nin münhasır egemenlik haklarına sahip olduğunu açık bir şekilde vurguladı. Bu hamle, Türkiye'nin Zürafa Adası'nın stratejik konumunu ve egemenliğini resmi olarak ilan ettiği anlamına geldi.

ZÜRAFA ADASI TÜRKİYE'NİN

Bu konuya dair bir X (Twitter) kullanıcısı olan "Hermes"in analizi ise sosyal medyada dikkat çekti.

Türkiye, Zürafa adacığını resmi bir yazı ile Türk egemenliği olarak duyurdu ve bu adanın münhasır egemenlik haklarının Türkiye'ye ait olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye, 30 Ekim 2023 ile 2 Kasım 2023 tarihleri arasında Türk F-16 savaş uçları ve İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanarak, "Yunanistan'ın egemenliği altındaki Zürafa adacığı" ve bu bölgedeki S-400 füzelerinin operasyonel testlerini gerçekleştirecek.

Bu eylem, Ege Denizi'nde bir Yunan adasının ele geçirildiği veya ilhak edildiği ve bu adanın Türk egemenliği ve bölgesine yasa dışı olarak dahil edildiği Türkiye'nin ilk resmi uluslararası açıklamasıdır.

Yunanistan hükümeti Türk tatbikat alanının Yunan egemenliğini işgal ettiğini savunsa da Türkiye, tüm tatbikat alanının kesinlikle Türkiye'nin münhasır egemenlik haklarına sahip olduğunu ve İstanbul FIR sınırları içinde bulunduğunu belirtmiştir. Ayrıca, Türkiye, Zürafa adacığının "Yunan egemenliği" iddiasını bir işgal olarak değerlendirmekte ve adanın Türk toprağı olduğunu ileri sürmektedir.

Bu gelişmeler, Dedeağaç ve Kavala'dan giden Yunan balıkçıları için Zürafa adacığının kolay ulaşılabilir bir bölge olduğu ve Türk balıkçılar tarafından "sistematik olarak işgal edildiği" şeklindeki endişeleri yansıtmaktadır. Bu durum Yunan hükümeti tarafından korunmayan Yunanlıların sürekli protestolarına yol açmaktadır.

Gene bu konu ile alakalı 2022 ylıında Cihat Yaycı ;

"Zürafa Adası EGAYDAAK’tır ve Yunanistan’ın değildir. Dolayısıyla İlker Reis de uluslararası sularda değil Türk karasularında avlanmaktadır. EGAYDAAK isimleri derhal açıklanmalıdır." demişti

YUNANİSTAN TÜRK TEKNESİNİ TACİZ ETTİ

Yunanistan'ın Kuşadası açıklarında iki Türk balıkçı teknesine saldırısına ilişkin gelişmeler yaşanmaktadır. Bu saldırıda Yunan Sahil Güvenlik ekibi, demir çubukla balıkçı teknelerine saldırmış ve tazyikli su sıktı. Yaşanan bu olay cep telefonuyla görüntülendi.

Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!

Balıkçı teknesi 'Alibey' adlı teknenin kaptanı Ali Sarıhan, yaşadıkları olayı anlatırken, "Sınırda ağ atmıştık. Akıntıyla Yunan kara sularına doğru kaydık. Yunan Sahil Güvenliği geldi. Elinde demir çubuk vardı. Sağa sola vurup teknemizin camını kırdı. Biz Türk Deniz Kuvvetleri'ne bildirdik. Teknemize tazyikli su sıkıp, taş da attılar. Şükürler olsun ki yaralanan olmadı" dedi.

Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!

Bu tür olaylar, Türk ve Yunan balıkçı tekneleri arasında Ege Denizi'nde sık sık yaşanan gerginliklere bir örnek teşkil etmektedir ve iki ülke arasındaki deniz sınırları ve balıkçılık hakları konularında süregelen anlaşmazlıkları yansıtmaktadır.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayar verdiği Amerikalı bakan Türkiye'ye geliyor! -TIKLA

Yunan Medyası; Türkiye Ege'de Dedeağaç'ın Karşısındaki Adacığı İlhak Ediyor!

30 Eki 2023 - 22:17 İstanbul- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.