Yemen ülke mi, devlet mi, Yemen nerede, nereye bağlı? Yemen nüfusu kaç? Yemen ülkesi hakkında bilgiler...

1990 yılında Yemen Cumhuriyeti, Yemen'in iki ayrı bölgesi olan Kuzey Yemen (Yemen Arap Cumhuriyeti) ile Güney Yemen (Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti) arasındaki birleşme sonucu kuruldu.Peki, Yemen ülke mi, devlet mi, Yemen nerede, nereye bağlı? Yemen nüfusu kaç?

Yemen Arap Cumhuriyeti'nin başında 1978 yılından itibaren bulunan Ali Abdullah Saleh, Yemen Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olmuş ve görevde 2011 yılında gerçekleşen halk hareketine kadar kalmıştır.Peki, Yemen ülke mi, devlet mi, Yemen nerede, nereye bağlı? Yemen nüfusu kaç? Yemen ülkesi hakkında bilgiler...

YEMEN ÜLKE Mİ, YEMEN NEREYE BAĞLI?

Yemen, 1990 yılında Yemen Arap Cumhuriyeti (Kuzey Yemen) ile Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Güney Yemen) birleşmesiyle kurulmuştur. Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh, 1978 yılından itibaren Yemen Arap Cumhuriyeti'nin başında bulunmuş ve 2011 yılında yaşanan halk hareketleri sonucu görevden ayrılmıştır.

2011 yılında Yemen de dahil olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde halk hareketleri başlamıştır. Yemen'de de benzer bir halk hareketi patlak vermiş ve Ali Abdullah Saleh, uluslararası kamuoyunun baskısı ve halkın talepleri sonucu görevini yardımcısı Abdu Rabbu Mansour Hadi'ye devretmek zorunda kalmıştır. Hadi, 2012 yılında yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Ancak, Ulusal Diyalog Konferansı (UDK) gibi inisiyatiflere rağmen ülkede siyasi istikrar sağlanamamış, 2014 yılında Huti isyancılar, eski Cumhurbaşkanı Saleh'in yanlılarıyla işbirliği yaparak başkent Sana'da kontrolü ele geçirmiş ve 2015 yılında yönetimi ele almıştır.

Cumhurbaşkanı Hadi, Huti isyancılarının saldırıları ve ihtilafın şiddetlenmesi üzerine Suudi Arabistan öncülüğünde bir koalisyonun yardımıyla karşı koymaya çalışmıştır. Ancak çatışmalar sürmüş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Huti isyancılarının başkent Sana'dan çekilmesini öngören kararlar almıştır.

Yemen'deki ihtilafların çözümü için BM gözetiminde çeşitli görüşmeler düzenlenmiş ancak süreç sonuçsuz kalmıştır. Huti isyancılarla eski Cumhurbaşkanı Saleh yanlıları arasındaki ihtilafın 2017 yılında şiddetlenmiş ve eski Cumhurbaşkanı Saleh öldürülmüştür.

Ülke, çatışmaların etkisiyle ciddi bir insani krizle karşı karşıyadır ve BM verilerine göre nüfusun büyük bir kısmı insani yardıma muhtaç durumdadır. Birleşmiş Milletler, siyasi bir çözüm bulmak için çabalarını sürdürmektedir. 2018 yılında İsveç'in Stockholm şehrinde düzenlenen müzakereler sonucunda taraflar arasında Stokholm Anlaşması olarak kayıtlara geçen bazı mutabakatlar sağlanmıştır. Ancak çatışmalar devam etmektedir ve barışın tam anlamıyla sağlandığını söylemek güçtür.

YEMEN NEREDE, NÜFUSU KAÇ?

Yemen, Orta Doğu'da konumlanmış bir ülke olup başkenti San'a'dır. Bu ülkenin etimolojik kökeni Romalı coğrafyacılara dayanır; Romalılar tarafından "Arabia Felix" yani "Mutlu Arabistan" olarak adlandırılmıştır. İslam coğrafyacıları için ise Mekke'yi dünyanın merkezi kabul edenler için Yemen, doğuda Kâbe'nin güneyinde (yani sağında veya yamin) olduğu için bu ismi almıştır.

Yemen, yaklaşık 25 milyon nüfusa sahiptir ve nüfusun büyük bir kısmı Araplardan oluşur. Ülkede ayrıca Güneybatı Asya ve Afrika'dan gelen göçmenler ile az sayıda Avrupalı yaşar. Yemen'in nüfusunun %99.1'i Müslümandır; bu nüfus içinde Sünniler ve Şiiler yer alır. Ülkede ayrıca küçük bir azınlık Yahudi, Hindu, Bahai ve Hristiyanlardan oluşur.

Nüfusun yaş dağılımı ise şu şekildedir: 0-14 yaş grubu %41.7, 15-24 yaş grubu %21.1, 25-54 yaş grubu %30.9, 55-64 yaş grubu %3.7 ve 65 yaş ve üstü %2.6 (2014 tahmini). Ülkedeki okuma-yazma oranı 2011 tahminlerine göre %65.3'tür. Yemen, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen Orta Doğu'da önemli bir ülkedir.

31 Eki 2023 - 22:10 İstanbul- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.