Evliliğe büyük bir engel: Birçok genci sarmış durumda tedavisi sadece terapi ile sağlanıyor!

Uzman Psikolog Arzu Hamurcu, ’evlilik korkusu’ anlamına gelen ’gomofobi’ ile ilgili verdiği bilgilerde, çiftlerin konuşamadıkları için korkularının görüldüğünü söyleyerek, "Evliliğe yüklenen anlam, evlilikten korkmalara sebep olabiliyor" dedi.

Uzman Psikolog Arzu Hamurcu, gomofobinin, bireyin gelecekteki birlikteliği ve bağlanma korkularını ifade eden bir durum olduğunu açıklıyor. "Gomofobi" terimi, kelime anlamıyla evlilik korkusunu ifade eder ve bu durum, sadece evliliği değil, aynı zamanda ciddi ve uzun vadeli ilişkileri de içerir.

Hamurcu, evlilik korkusunun temelinde evliliğe yüklenen anlamın tartışmalı olduğunu belirtiyor. Toplumun, mitler, masallar ve peri masalları aracılığıyla oluşturduğu kusursuz evlilik anlayışının, gerçekte ilişkilerde kusursuzluğun olmadığını göz ardı ettiğini ifade ediyor. Hamurcu'ya göre, sağlıklı bir ilişkide sorunların olması normaldir ve asıl önemli olan, bu sorunlarla nasıl başa çıkıldığıdır. Tartışmaların sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ve çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yapıyor.

Evlilik korkusunun aile geçmişiyle de sıkça ilişkilendirildiğini belirten Hamurcu, bireyin büyüdüğü ailede evliliğe dair olumsuz bir bakış açısı edinmişse, evlilikten kaçınma eğiliminin artabileceğini ifade ediyor. Aynı şekilde, olumlu bir aile modeli görmüş olan bireylerin, bu mükemmelliği yakalayamayacaklarından endişe duyabileceklerini belirtiyor.

Uzman, evlilikle ilgili beklentilerin açıkça konuşularak çözülebileceğini ve asıl önemli olanın sevilen ve hayatında olan biriyle evlenmek olduğunu vurguluyor. Hamurcu, ilişkiyi anlamak, beklentileri ifade etmek ve karşılıklı olarak çözümlemek için iletişim kurmanın önemine dikkat çekiyor. Bu sürecin, bireyin evlilik korkusunu aşmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

SORUNU ANLAMAK İÇİN UĞRAŞMIYORLAR

Uzman Psikolog Arzu Hamurcu, çiftler arasında sıkça karşılaşılan evlilik korkusuyla ilgili önemli ipuçları ve önerilerde bulunuyor. Hamurcu, çiftlerin sorunları anlamak yerine ikna etmeye çalıştıklarına dikkat çekiyor. Evliliğin ne anlama geldiğini konuşmanın önemine vurgu yaparak, partnerler arasında evlilik konusunda kaçınma davranışları olduğunda bu konuyu açmanın önemini belirtiyor.

Eğer partnerinizde veya sizde evlilik korkusu olduğunu düşünüyorsanız, bu durumu anlamak ve çözüme kavuşturmak için açık iletişim kurmanın önemine değinen Hamurcu, ikna etmek yerine birbirlerini anlamaya çalışmanın daha etkili bir yol olduğunu ifade ediyor. Kaçınma davranışları sergileyen tarafın neden bu korkuyu yaşadığını anlamak, ilişkideki farklı bakış açılarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

İkna etmek yerine rica etmenin ve duygusal ihtiyaçları ifade etmenin daha etkili olduğunu vurgulayan Hamurcu, "İkna etmek" ifadesinin karşı tarafa "Ben biliyorum, sen bilmiyorsun" mesajını ilettiğini belirtiyor. Bu nedenle çiftlere, "rica etmek" ve "ihtiyacım var" gibi ifadeler kullanmalarını öneriyor.

Aile geçmişinin, evlilik korkusunu etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirten Hamurcu, doğduğumuz ailelerin evliliğe yüklediği anlamın bireyleri etkilediğini ifade ediyor. Bu nedenle çiftlerin, doğdukları ailelerden getirdikleri özelliklere ve bakış açılarına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor.

Son olarak, Hamurcu çiftlere birbirlerine sorarak, birlikte hareket ederek, partnerlerin ihtiyaçlarını anlamaya yönelik bir iletişim kurmalarını öneriyor. Bu şekilde çiftler, evlilik korkusunu aşarak daha sağlıklı bir ilişki kurabilirler.

"Çiftler ihtiyaçlarını konuşmadıkları için korku görülüyor"

Uzman Psikolog Arzu Hamurcu, çiftlerin evlilik korkusu yaşamasının temel nedenlerini açıklıyor. Hamurcu, çiftlerin ilişkilerinde temel ihtiyaçlarını konuşmamalarının evlilik korkusuna sebep olduğunu belirtiyor. "Gomofobi" olarak adlandırılan bu korkunun, kişinin geleceğini birisiyle paylaşma veya bağlanma korkusu olarak tanımlandığını söylüyor.

Hamurcu, evlilik korkusunun genellikle çiftlerin ilişkilerinde karşılaştıkları sorunları anlamak yerine, birbirlerini ikna etmeye çalışmalarıyla ortaya çıktığını ifade ediyor. İlk olarak, evlilik korkusunun temelini oluşturan evliliğe yüklenen anlamın tartışmalı olduğuna dikkat çekiyor. Masallar, mitler ve peri masallarındaki kusursuz evlilik anlayışının, gerçek hayatta böyle bir beklentinin sağlıksız bir temel oluşturabileceğini belirtiyor. Ayrıca, kişinin ailesinin evlilikle ilgili olumsuz düşüncelere sahip olması veya olumlu bir evlilik örneği görmemesi durumunda, evlilik korkusu gelişebileceğine değiniyor.

Uzman Psikolog, evlilik korkusunu aşmanın ilk adımının, çiftlerin evlilikle ilgili beklentilerini ve bu beklentilerin nedenlerini açıkça konuşmaları gerektiğini belirtiyor. Hamurcu, bu konuşmanın, evliliğe yüklenen anlamın kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gerçeğini anlamak, beklentileri ve korkuları paylaşmak anlamına geldiğini ifade ediyor. Partnerlerin birbirlerini ikna etmek yerine, karşılıklı olarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışmalarının önemine vurgu yapıyor.

Hamurcu, evlilik korkusunu aşmak için çiftlere, "ben biliyorum, sen bilmiyorsun" anlayışıyla değil, "istiyorum" ve "ihtiyacım var" ifadelerini kullanmalarını öneriyor. Ayrıca, evlilik korkusunun temelindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için çiftlerin hayalleri ve planları konuşarak birbirlerini daha iyi anlamalarının önemine dikkat çekiyor.

Çiftlerin en temel ihtiyaçlarını konuşmamalarının evlilik korkusuna sebep olduğunu belirten Hamurcu, ilişkilerdeki belirsizlikleri ortadan kaldırmanın ve sağlıklı bir iletişim kurmanın, çiftleri daha güçlü bir birliktelik kurmaya yönlendireceğini ifade ediyor.

21 Kas 2023 - 16:58 Kayseri- Sağlık

Muhabir  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.