Haluk Levent’ten takipçilerine Filistin ayarı! 16 madde ile bir bir anlattı

İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırıma vicdanı olan tüm insanların ses çıkardığı görülürken Türkiye’de bazı sanatçılar yaşanan zulme karşı adeta üç maymunu oynuyor. Yaptığı yardımlarla sık sık sosyal medyada dikkatleri üstüne çeken Haluk Levent Gazze'deki insanlık dramına sessiz kalmadı.

İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırıma vicdanı olan tüm insanların ses çıkardığı görülürken Türkiye’de bazı sanatçılar yaşanan zulme karşı adeta üç maymunu oynuyor. Yaptığı yardımlarla sık sık sosyal medyada dikkatleri üstüne çeken Haluk Levent Gazze'deki vahşete sessiz kalmayarak Arap ırkçılığı yapan ve “bize ne Filistin’den” diyen takipçilerine ders olacak bir paylaşımda bulundu.

Haluk Levent İsrail’in zulmüne tepki gösterip Gazze’deki soykırıma tepki gösterdiği tweetlerinin altına “bize ne Gazze’den, boşver Arapları” diyerek yorum yapan takipçilerine cevap olarak 16 maddelik bir tweet zinciri paylaştı.

Yaptığı sosyal yardım faaliyetleriyle öne çıkan ünlü şarkıcı Haluk Levent Gazze'de yaşanan soykırıma da sessiz kalmayarak neden Gazze’ye destek olduğunu bir bir açıkladı.

İşte Haluk Levent'in Gazze’ye kör sağır kalanları utandıracak o anlamlı açıklaması:

1) Birçok genç takipçim Filistin ile ilgili twitlerime “abi arapları boşver kendimize bakalım” tarzıyla yaklaşıyor.
Filistin sorunu bir arap sorunu değil bir insanlık sorunudur arkadaşlar.
Sizin için bir şeyler derledim.
Eksikliklerim için tarihçilerden şimdiden özür diliyorum.
2) Bugünkü Filistin – İsrail sorununu binlerce yıl önceden başlatırsak biliyoruz ki o topraklar her iki kökenin de ata toprakları.
Bölgenin üç dinin kutsal ve siyasi simgesi olması her iki halk için de yüzlerce işgale, yıkıma, boyunduruğa mal oldu.
3) Yahudiler, 1.Yüzyıl'da Roma İmparatorluğu tarafından Filistin'den sürüldükten sonra tüm dünyaya vatansız yayıldılar ancak birbirlerine bağlılıktan kopmadılar.
1.700 yıl boyunca dünyanın her yerinde zulme uğrasalar da bulundukları birçok ülkede mali, siyasi güç haline geldiler
4) 19. Yüzyıl başlarında Filistin'deki Yahudi nüfusu %1 civarında tahmin ediliyor. Gerisi çoğunluk Müslüman ve azınlık Hristiyan olan Araplar.
Ve bu topluluklar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde yüzyıllardır barış içerisinde yaşıyorlardı.
5) Ancak 19. Yüzyıl'ın sonuna geldiğimizde Yahudiler arasında kutsal topraklarda bir Yahudi Devleti kurma ve Yahudilerin üstünlüğü inancı diye özetleyebileceğimiz ‘Siyonizm' ideolojisinin yükselişi ile Yahudilerin İsrail'e geri göçünün düğmesine basıldı.
6) 1. Dünya savaşında Osmanlı, Filistin'i kaybetti ve Filistin İngiliz mandası altına girdi.
1917'de de İngiliz Dış İşleri Bakanı Balfour bir deklarasyonla Yahudi toplumuna Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti sözü verdi.
7) Bu tarihten itibaren bölgeye Yahudi göçü İngiliz himayesinde her yıl artarak sürdürüldü ve her geçen yıl şiddetlenen bir Yahudi, Arap çatışması rutinine dönüştü.
Maalesef artık düğmeye basılmış ve geri dönüşü olmayan bir yola girilmişti.
8) 2.Dünya Savaşında Nazilerin soykırımı sonrası Filistin'e göçlerle Yahudi Nüfusu Filistin'de %35'i bulmuş ve artık çatışmalar da son raddeye varmıştı.
Ve BM devreye girdi!
BM, Filistin topraklarının Yahudi ve Arap devletleri arasında bölünmesini öngören bir planı onayladı.
9) Plan, Kudüs'ü uluslararası bir bölge olarak ayırıyordu ancak bu plan çevre Arap ülkeleri tarafından reddedilince, 14 Mayıs 1948'de David Ben-Gurion önderliğinde Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti olarak ‘İsrail' ilan edildi.
10) Hemen ertesi gün de Mısır, Ürdün,Suriye, Lübnan ve Irak'tan oluşan Arap koalisyonu İsrail'e savaş ilan etti.Diğer Arap ülkeleri destek verse de Araplar savaşı kaybetti. Bu savaş sonucunda Birleşmiş Milletlerin de onayıyla İsrail başlangıçtan çok daha fazla toprağa sahip oldu.
11) Daha o günlerde 700.000 Filistinli mülteci durumuna düşmüştü bile.
Bundan sonrası hep aynı hikaye;
İsrail sürekli toprak genişletiyor, demografik yapıyı lehine değiştiriyor,Filistinliler sürülüyor,eziliyor,öldürülüyor ve yavaş yavaş bölgeden planlı olarak yok ediliyorlardı.
12) Bugün Gazze'de sıkışmış milyonlarca Filistinlinin binlerce yıllık vatanlarında hiçbir gelecek hayalleri kalmadı.
Tüm geçmiş çatışmalara rağmen, tarihin hiçbir döneminde, çocuklar böyle kitlesel,gaddarca katledilmedi. Hastaneler bombalanıp, gazeteciler, doktorlar öldürülmedi.
13) Hiç bir dönemde milyonlarca insanın suyu,yemeği, ilacı kesilip kuşatma altına alınmadı.
Ne iki devletli çözüm önerileri ne de tüm dünyanın gözü önünde süren çocuk katliamlarına tepkiler Siyonizm'i durduramadı!!
Bu vahşeti dünyanın her yerindeki Yahudi toplulukları da kınıyor.
14) Ülkeler sessiz kalmayı seçebilir, fakat bizler içimizdeki sesi bastıramayız.!Vicdanımız bizi adil bir barış için sesimizi yükseltmeye itiyor.
Filistin ve İsrail'in insanları, birbirlerinin hikayelerine, acılarına saygı duyarak birlikte yaşayabilecekken 4600 çocuk öldürüldü!!
15) Tüm bunlara rağmen bütün dünya kenara çekilmiş İsrail'in Filistinlileri öldürüşünü canlı canlı seyrediyoruz. Geceleri önüme düşen çocuk videolarından dolayı uyuyamıyorum. Tek yapabileceğim, hep birlikte, en yüksek sesle İsrail'in soykırımını haykırmak ve ateşkesi istemek.
16) Ve şimdi bütün insanlığın “İSRAİL SOYKIRIMI DURDUR” çağrısı yapma zamanı.

21 Kas 2023 - 17:13 - Gündem

Muhabir  Fatma Doğanay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.