'Çantacı' Ali Yörük kimdir ne iş yapıyor? Seçil Erzan ile Ali Yörük ilişkisi nedir? Ali Yörük Atilla Yörük ve Aslı Yörük kim kardeş mi?

Seçil Erzan'ın dolandırma olayları gün geçtikçe ortaya çıkmaya başladı. Özellikle çantacı olarak kullandığı Ali Yörük merak ediliyor. Peki, 'Çantacı' Ali Yörük kimdir ne iş yapıyor? Seçil Erzan ile Ali Yörük ilişkisi nedir? Ali Yörük Atilla Yörük ve Aslı Yörük kim kardeş mi?

Seçil Erzan'ın ifadelerine göre, sahte fon vurgunu davasında dikkat çeken isimlerden biri Ali Yörük oldu. Erzan, Yörük için "Zaman zaman benim fon vaat ettiğim kişilerden alacaklarımı teslim alan kişidir. Tefecilerden para temin eder ve daha sonra faiziyle geri alırdı" şeklinde ifade verdi. Peki, 'Çantacı' Ali Yörük kimdir ne iş yapıyor? Seçil Erzan ile Ali Yörük ilişkisi nedir? Ali Yörük Atilla Yörük ve Aslı Yörük kim kardeş mi?

ALİ YÖRÜK KİMDİR, NE İŞ YAPIYOR?

Çorlu'da faaliyet gösteren bir otomobil bayisinde satış müdürü olarak görev yapan Ali Yörük, adı Seçil Erzan davasında geçen önemli isimlerden biri olarak öne çıkıyor. Seçil Erzan'ın dolandırıcılık skandalında, Yörük'ün yakın ilişkisi dikkat çeken bir detay olarak soruşturma sürecine yansıyor. İkilinin uzun süre devam eden ilişkisi, özellikle Bülent Çeviker'in parasının transferinde Yörük'ün aracılık ettiği belirtiliyor.

Seçil Erzan'ın ifadelerine göre, dolandırılan kişilerden Bülent Çeviker'in parasının Yörük aracılığıyla Erzan'a aktarıldığı ortaya çıkıyor. Erzan, bu dava kapsamında Yörük'ün suçsuz olduğunu ileri sürse de, Yörük'ün dolandırıcılık skandalında kilit bir rol oynadığı iddia ediliyor. Özellikle tefecilerden para temin edip getirme konusunda Yörük'ün etkin olduğu ifade ediliyor. Erzan, Yörük'ün Seçil Erzan'a vadettiği fonları zaman zaman teslim alan kişi olduğunu belirtiyor. Yörük'ün, tefecilerden para temin edip faiziyle geri alma işlemlerinde aktif rol oynadığı ifade edilmekte.

Bu süreçte Yörük'ün, Seçil Erzan'ın dolandırıcılık faaliyetlerinde finansal işlemlerde önemli bir aracı olduğu vurgulanmaktadır. Soruşturma devam ederken, Ali Yörük'ün Seçil Erzan davasındaki rolü ve ilişkisi üzerindeki detaylar daha fazla aydınlatılmaya çalışılmaktadır.

ALİ YÖRÜK ATİLLA YÖRÜK VE ASLI YÖRÜK KİMDİR KARDEŞLER Mİ?

Ali Yörük ve Atilla Yörük kardeşlerdir. Aslı Yörük'ün hakkında tam bilgi olmamakla beraber akrabaları olduğu düşünülüyor.

Kamuoyunda ‘Fatih Terim Fonu’ olarak bilinen dolandırıcılık suçundan elde edilen gelirin nasıl aklandığı ortaya çıktı. Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı rapora göre, Ali, Aslı ve Atilla Yörük çok sayıda şüpheli işlemle, milyonlarca lirayı ve doları hesaplar arasında transfer etti.

Peki paranın çoğu onlara mı gitti? Ortadaki kayıp milyonlarca dolara bakınca, Yörük’lerin yaptığı işlemler, bunun ancak bir kısmı olabilir. İşte bu noktada bir başka şüpheli trafik daha çıkıyor karşımıza: Bulgaristan seyahatleri…

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Ali ve Atilla Yörük’ün defalarca Bulgaristan’a girip çıktığını tespit etti. Bu bilgi medyada da yayınlandı. Ancak neden gittiklerine dair bir bilgi, ne Emniyet ne savcılık belgelerinde görünüyor. Ali ve Atilla Yörük ifadelerinde eğlence, alışveriş vs. amacıyla gittiklerini savunuyorlar.

Bulgaristan’a giderken Ali Yörük’ün kullandığı bir araç üzerine yaptığı araştırma, işin ucunun İstanbul’da da inşaat şirketi bulunan bir kumarhane sahibine uzandığını gösterdi.

ALİ YÖRÜK ATİLLA YÖRÜK VE ASLI YÖRÜK NE YAPTI?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, 27 Nisan 2023 tarihinde M​ali Suçlar Araştırma Kurumu (MASAK)'a yazdığı bir yazı ile şüphelilerin mal varlıklarının detaylı bir incelemeye tabi tutulmasını talep etti. MASAK, bu talep doğrultusunda gerçekleştirdiği inceleme sonucunda 17 Temmuz 2023'te savcılığa sunduğu raporda, Seçil Erzan'ın hayali fon oluşturma suçunun öncül kabul edilerek, bu süreçten elde edilen gelirin aklandığına dair bulgulara odaklandı. İnceleme kapsamında özellikle Seçil Erzan, Ali Yörük, Atilla Yörük ve Aslı Yörük'ün mali işlemleri detaylı bir şekilde incelendi.

Raporda, nitelikli dolandırıcılık suçundan 10 yıl hapis cezası istenen Ali Yörük'ün, Seçil Erzan adına iş insanları ve futbolculardan para topladığı belirlendi. Erzan ise ifadesinde, Yörük ile işbirliği içinde hareket ettiklerini ve Yörük'ün toplanan paralardan kendi payını aldığını itiraf etti. Dolayısıyla, Ali ve Atilla Yörük, bu süreçte kilit isimler olarak öne çıkıyor. Davadaki diğer isimler ise müşteki oldukları için şu an için aklama iddiasının dışında tutuluyor.

Rapora göre, Ali Yörük, 2006-2021 yılları arasında Köşkdere Otomotiv'de satış yöneticisi olarak görev yaptı. 2023 yılında ise 25 gün boyunca Atilla Yörük'ün yanında çalışarak 8 bin 674 lira ücret aldı. Ancak, Ali Yörük ve eşinin üzerine kayıtlı olan toplam 16 adet arsa, tarla ve ev, 2019-2022 yılları arasında tamamıyla Tekirdağ'da edinildi. MASAK'ın odaklandığı esas konu ise banka hesapları arasındaki şüpheli para transferleri.

2022 ve 2023 yıllarına ait şüpheli işlemler şu şekilde sıralanmıştır:

Ali Yörük'ün, 24 ayrı işlemle toplamda 1 milyon 812 bin 500 lirayı Atilla Yörük'ün hesabına transfer etmesi.
Tek bir işlemde Gedik Yatırım Menkul Kıymetler'e gönderilen 700 bin lira.
Aslı Yörük'ün arsa satış bedeli olarak kendi hesapları arasında gerçekleştirdiği iki işlemde transfer ettiği 1 milyon 233 bin lira.
Atilla Yörük'e 11 ayrı işlemle gönderdiği toplamda 2 milyon 516 bin lira.

SEÇİL ERZAN VE ALİ YÖRÜK İLİŞKİSİ NEDİR?

Çorlu'da faaliyet gösteren bir otomobil bayisinin satış müdürü Ali Yörük, tutuklandığı gün yaptığı açıklamada Seçil Erzan ile olan bağlarını şu şekilde ifade etti:

"Seçil Erzan'la 17 yıl önce kredi almak amacıyla Denizbank'ın Çorlu şubesine gittiğimde, veznedar olarak tanıştık. O dönemde işimden ayrıldım. Seçil Hanım, benden ne iş yapacağımı ve sahip olduğum sermayeyi sordu. Tazminatımı aldığımı ve borsada param olduğunu ifade ettim. Bana, bu parayı kendisine vermemi ve bu sayede daha fazla kazanç elde edeceğimizi söyledi. 'Bir otomobil şirketi gibi düşünün, kâr edeceğiz' dedi. İki farklı bankadan kredi kullandım ve tanıdıklarımdan borç aldım. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, Florya'daki Erzan'a toplam 5 milyon TL'yi elden teslim ettim."

02 Ara 2023 - 00:44 İstanbul- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.