Türkiye Ormancılar Derneği Celal Şengör'e 'zırcahil' dedi: Aralarındaki 'zırcahillik' tartışması büyüdü!

Ünlü jeolog Prof. Dr. Celal Şengör, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde katıldığı panele damga vurdu. Şengör, madencilik faaliyetlerini çevreye zararlı olmakla suçlayan çevrecilere sert eleştirilerde bulunarak, onları "zırcahil" olmakla suçladı. Prof. Dr. Şengör'ün çıkışı, madencilik ve çevrecilik arasındaki görüş ayrılıklarını bir kez daha gündeme getirdi.

Türkiye Ormancılar Derneği Celal Şengör'e 'zırcahil' dedi: Aralarındaki 'zırcahillik' tartışması büyüdü!
Türkiye Ormancılar Derneği Celal Şengör'e 'zırcahil' dedi: Aralarındaki 'zırcahillik' tartışması büyüdü!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde düzenlenen panele katılan ünlü jeolog Prof. Dr. Celal Şengör, madencilik faaliyetlerinin çevresel etkilerini değerlendirdi. Şengör, eski maden sahalarının doğaya kazandırılması konusundaki panelde çevrecileri eleştirerek, "Tekrar edelim, biz doğayı tahrip etmiyoruz, doğanın yüzünü değiştiriyoruz. Bu yüz senin, bunun, onun hoşuna gitmeyebilir. Bir kere niye hoşuna gitmiyor bunu öğrenmemiz lazım. Çevredeki insanları, yani maden açılmasın diyen sivri akıllıları rahatsız eden nedir, bir kere bunu tespit edeceğiz. Bunu tespit ettikten sonra yüzde 99.9 bakacaksınız, rahatsız olanlar zır cahildir." şeklinde konuştu.

Türkiye Ormancılar Derneği Celal Şengör'e 'zırcahil' dedi: Aralarındaki 'zırcahillik' tartışması büyüdü!

Şengör'ün ifadeleri, madencilik ve çevrecilik arasındaki görüş ayrılıklarını ve çatışmayı gündeme getirirken, panelin detayları ve Şengör'ün açıklamaları maden sektöründeki çevresel etkileşim tartışmalarına ışık tuttu.

Türkiye Ormancılar Derneği Celal Şengör'e 'zırcahil' dedi: Aralarındaki 'zırcahillik' tartışması büyüdü!

Türkiye Ormancılar Derneği'nden Prof. Dr. Celal Şengör'e Tepki

Prof. Dr. Celal Şengör'ün madencilik ve çevrecilik konusundaki açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Ormancılar Derneği, yazılı bir açıklama yaparak, "Ülkede ormanların nasıl yok edildiğini ve ormansızlaşmanın en büyük nedenlerinden birinin ormanların ormancılık dışı amaçlarla yapılan tahsisler olduğunu ve madencilik tahsislerinin ve vahşi madencilik uygulamalarının ormanları yok ettiğini görmemek ZIRCAHİLLİK’tir." ifadelerini kullandı.

Açıklamada, "Orman ekosistemlerinin madencilik uygulamaları ile fiili olarak yok edildiğini, bundan sonra tekrar orman ekosistemi oluşmayacağı gerçeğini görmemek, hatta 15 yıl gibi komik bir sürede eski orman haline kavuşturulacağını iddia etmek ZIRCAHİLLİK’tir." denilerek, Şengör'ün açıklamalarının çevre ve orman politikalarındaki gerçekleri yansıtmadığı vurgulandı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde oldu;

"Bugüne kadar madencilik yapılan alanlardan rehabilitasyona tabi tutulan ve eski haline dönüştürülen tek bir örnek olmadığını BİLMEMEK ve GÖRMEMEK ZIRCAHİLLİK’tir,
Bu alanların fiili olarak orman olmasa da halen istatistiklerde orman olarak gösterildiğini görmemek ZIRCAHİLLİK’tir.
Her yıl orman yangınlarıyla kaybedilen orman alanlarının 4 katından fazlasını dumansız yangın diye bilinen ormancılık dışı amaçlarla tahsisi yapılan alanlar (ki madencilik uygulamaları bu tahsislerin içinde önemli yer kaplar) nedeniyle kaybedildiğini görmemek ZIRCAHİLLİK’tir.  
Kazdağlarının %80’nin, Muğla ormanlarının %65’nin, Ordu’nun %91’inin ve hemen hemen ülkemizin birçok ilinde bu oranlardaki orman alanlarına madencilik için ruhsat verildiğini görmemek ZIRCAHİLLİK’tir.
2004-2022 yılları arasında sadece madencilik için yaklaşık 150 bin ha orman alanın bu vahşi uygulama ile artık yok olduğunu ve tekrar bir orman ekosisteminin oluşması için yüzyılların gerektiğini bilmemek ZIRCAHİLLİK’tir.
Ormanlarımızın yapılan bu tahsislerle parçalanarak her yıl ciğerlerimizi yakan orman yangınlarına neden olduğunu görmemek ZIRCAHİLLİK’tir.
Ormansızlaşmayla sadece ormanların yok olmadığını, ormanların sağladığı ekosistem hizmetlerinin de ortadan kalktığını, iklim değişikliği ile birlikte şiddetini arttıran sel ve taşkın felaketlerinin ve heyelanların arttığını gören ve toprağına, suyuna, ormanına, doğasına sahip çıkan, ülkemizin dört bir yanındaki bu vahşi uygulamalara karşı duran Artvinden Rize İkizdereye, Kazdağlarından Muğla Akbelene ses verenler, mücadele eden kuruluşlar, STK’lar, bilim insanları, doğaseverler, çevreciler, duyarlı tüm insanlar ZIRCAHİL, sadece siz bilim İnsanı ve sadece siz akıllısınız ÖYLE Mİ?"

07 Ara 2023 - 16:16 İstanbul- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hanifi Noyaner - Bana göre jeolojik konularda Celal Şengör dünyada kabul görmüş biridir. Jeolojinin dışındaki konularda geniş ansiklopedi bilgi sahibidir. O kadar. Yerbilim dışındaki konularda özellikle politik konularda kayda değer ciddiye alınacak fikir üretebilen biri olmadığını düşünüyorum. Ama yer bilim konusunda çok geniş ve derin ve de ciddiye alınması gereken dinlenmesi gereken bilim insanıdır. Tarih ve politik konulara girmezse benim gözümde daha saygın biri olacaktır. İlber Ortaylı kendine has politik çizgisine uygun olarak yorumladığı tarih konusunda daha derin ve geniş bilgilere sahiptir. Yetiştiği akademik aile ortamı ve göç ettikleri yerlerden edindiği bilgiler ve tarihe olan derin ilgisi yerelden evrensele doğru geliştirdiği tarih yorumu bazı konularda yorumlarına katılmasakta onu bu konuda daha ilgi ile dinlememize neden oluyor

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 14:41