İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan’ın rolü

Türkiye’nin terörle mücadelesinde en büyük payı olan İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan’ın da büyük katkısı olduğunu biliyor muydunuz? Teröristlerin korkulu rüyası haline gelen ve terörü bitirmede en önemli silahlardan olan İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan da tarihi bir rol üstlendi. İşte o gerçekler...

İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan’ın rolü
İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan’ın rolü
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin terörle mücadelesinde en büyük payı olan İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan’ın da büyük katkısı olduğunu biliyor muydunuz? Teröristlerin korkulu rüyası haline gelen ve terörü bitirmede en önemli silahlardan olan İHA ve SİHA’ların yapımında Necmettin Erbakan da tarihi bir rol üstlendi. İşte o detaylar…

ÖZDEMİR BAYRAKTAR VE NECMETTİN ERBAKAN

Türkiye’nin terörle mücadelesine yaptığı İHA ve SİHA’larla en büyük katkıyı sağlayan Baykar Yöentim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın  Babası Özdemir Bayraktar İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde okurken aynı üniversitede hoca olan Necmettin Erbakan’ın da öğrencisiydi. Refah Partisi'nde de görev alan ve Erbakan Hoca ile sürekli görüşen Bayraktar yeni teknolojileri planlarlarken Erbakan hocanın da en büyük hayallerinden biri olan yerli savunma sanayisi hayaline ortak olmuştu.

Özdemir Bayraktar’ın Necmettin Erbakan ile olan ilişkisi 2018'de medyaya sızan gizli fotoğraflarla ortaya çıkmıştı. İHA/ SİHA yapımı için Erbakan’la istişarelerde bulunmuş ve aynı amaç için çalıştıkları öğrenilmişti.

İHA/SİHA PROJESİ ERBAKAN’IN PROJESİYDİ!

Milli ve yerli savunma sistemlerinin gelişmesi için gayret sarfeden ve bu uğurda bedel ödeyen Necmettin Erbakan 1993'te İHA-SİHA'ları şöyle anlatmış:
"Teknoloji ile şu mümkün. Ben şimdi bu masada oturuyorum. Şurada bir düğmeye basıyorum. İstanbul Havaalanından pilotsuz bir uçak havalanıyor. Bu uçağın gördüğü ne varsa bende önümdeki ekranda görüyorum. Ve önümdeki düğmeye basıp füze atıyorum. Oturduğum yerde yapıyorum"


Erbakan Hoca, 2009'da Erdoğan'la dünür olan Bayraktar ailesinin sahibi olduğu Baykar Makina'ya yaptığı gizli ziyarette şirketin anı defterine, “Şahsiyetli müessese” yazarak imza atar.  Hoca, Özdemir Bayraktar ile o zamandan büyük projelerin içinde olduğunu ispatlamıştı.

İHA'YA NECMETTİN ERBAKAN'IN ADINI VERDİ

Selçuk Bayraktar da tıpkı babası Özdemir Bayraktar gibi İHA ve SİHA’larda emeği geçen ve bu uğurda mücadele eden Necmettin Erbakan’ı unutmadı. Selçuk Bayraktar 2014'te geliştirilen İnsansız Hava Aracının kuyruk numarasına "TC:ERB:ERBAKAN" yazdırarak Erbakan’ın izinde olduğunu göstermişti.

TÜRKİYE İSRAİL’İN HERONLARINA MUHTAÇTI

İHA-SİHA'lar üretilmeden önce Türkiye İsrail'den HERON alıyordu. Alınan HERON uçakları Türkiye’nin terörle mücadelesine adeta darbe vuruyordu. Öyle ki Heronlar aldığı görüntüleri Genelkurmay’a bir iki saat geç veriyordu.
Çünkü Heronlar aldıkları görüntüleri önce İsrail’e ulaştırıyor, İsrail de görüntüleri kesip biçerek bize teslim ediliyordu. Böylelikle Türkiye teröristlere karşı istediği müdahaleyi yerinde ve zamanında yapamıyordu.

HERONLAR TERÖRİSTLERE HİZMET EDİYORDU

Türkiye’nin insansız hava uçaklarından yoksun olması birçok zaafiyete sebep oluyor aynı zamanda terör örgütünün askerlerimizi şehit tmesine yol açıyordu.
Heronlar Türk askerlerinin yerlerini görüyor, PKK'ya görüntüleri verip kaçmalarını ya da askerimize saldırmalarını sağlıyordu. Askerimizin nerede olduğunu ve geçeceğini bilen PKK, birçok askerimizi şehit edip pusu kuruyordu.
Heronların verdiği yanlış bilgiler sebebiyle teröristleri vurmak için havalanan uçaklarımız, boş yerleri bombalıyor ve PKK ile gerçek bir mücadele etmemize imkân vermiyordu.

İsrail’den alınan Heronların Türkiye’ye zarar verdiğini dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, şu açıklamayla duyurmuştu:


"İsrail’den satın aldığımız Heronlar TSK’ya yanlış istihbarat verdi. Kullanımını İsrail’den gelen mühendisler yaptı, istihbaratı onlar üretti. Sonradan çoğunun yanlış olduğunu, dağı taşı boşa bombaladığımızı anladık".

İHA'LAR SAYESİNDE TERÖRLE MÜCADELEDE KISA SÜREDE BAŞARIYA ULAŞTIK

Türkiye’nin milli ve yerli savunma sanayinde  atağa geçmesi hem İsrail’e hem de emrindeki terör örgütlerine büyük bir darbe vurdu. İHA ve SİHA’larla Türkiye’nin 40 yılda terörle mücadelesinden alınamayan sonuç son 5 yılda alındı.
Heronlar yerine SİHA ve İHA’larla yapılan operasyonlar sonucunda PKK’nın yol kenarlarına mayın döşeme yoluyla yaptıkları saldırılar bıçak gibi kesildi. PKK'ya büyük darbe vuruldu.

BATI SİHA VE İHA’LARDAN RAHATSIZ OLDU

Türkiye’nin milli hamleleri ve terörle mücadelede sonuç almaya başlamasıyla Batı ve İsrail harekete geçerek Selçuk Bayraktar'a yönelik karalama kampanyası başlattı. Batı medyası "Erdoğan ile damadını da indireceğiz" tehdidinde bulunmuş ve bu doğrultuda Erdoğan ve Bayraktar aleyhine medya kanallarıyla saldırıya geçmişlerdi.

İHA ve SİHA'nın girdiği yerde bir anda bölgesel dengeler değişmişti. Düşman bir anda pes edip Türkiye ile anlaşmak için masaya oturmaya karar veriyordu. SİHA'lar Akdeniz'e inince, Batı ülkelerinin Akdeniz'de petrol ve deniz anlaşmaları, enerji politikalarının bile değişmesine sebep olmuştu.

SİHA'lar Suriye ve Irak'a girince Rusya ve ABD politikalarını değiştirmek zorunda kaldı. Esed ve Rusya derin bir şok yaşadı. Libya çöllerinde Hafter güçleri ve yandaşları SİHA'lar için "bir anda ortaya çıkıp yerle bir eden hayalet ve cin" olarak bahsediyorlardı.

İHA VE SİHALARI MEHDİNİN ORDUSU GİBİ GÖRDÜLER

SİHA ve İHA’ların Libya’da yaptığı başarılı operasyonlar sonrası bölgede bulunan bazı aşiretler İHA ve SİHA’ları bir kartala benzeterek çölün içinden bir anda görünmeyen bir kartalın çıkıp Hafter güçlerini yok ettiğini söyleyerek Mehdi'nin ordusunun geldiğini düşünmeye sevk etmişti.

07 Ara 2023 - 23:06 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.