Uzman isimden endişelendiren Bursa depremi yorumu: "24 şehir, 110 ilçe ve 500'den fazla mahalle risk altında"

Geçtiğimiz günlerde Gemlik Körfezi'nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, 5.5 ve üzeri depremler üretebilecek fay zonları üzerinde 24 şehir, 110 ilçe ve 500'den fazla mahallenin risk altında olduğunu açıkladı. İşte Aykan'ın korkutan açıklamaları...

Uzman isimden endişelendiren Bursa depremi yorumu: "24 şehir, 110 ilçe ve 500'den fazla mahalle risk altında"
Uzman isimden endişelendiren Bursa depremi yorumu: "24 şehir, 110 ilçe ve 500'den fazla mahalle risk altında"
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gemlik Körfezi'nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, 5.5 ve üzeri deprem üretebilecek fay zonları üzerinde bulunan 24 şehir, 110 ilçe ve 500'den fazla mahallenin risk altında olduğunu belirtti. Aykan, Gemlik Körfezi'ndeki depremin, Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey kolu üzerinde beklenen Büyük Marmara Depremi ile ilgisi olmadığını açıkladı.

Uzman isimden endişelendiren Bursa depremi yorumu:

Gemlik Körfezi Depremi ve Fay Hattı Üzerindeki Tehlike

Aykan, Pazartesi günü meydana gelen depremlerin, Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kolu üzerinde gerçekleştiğini ve bu depremin, Büyük Marmara Depremi ile bağlantılı olmadığını ifade etti. Ancak, farklı bir kolda gerçekleşen depremin 24 şehir, 110 ilçe ve 500'den fazla mahallenin bulunduğu fay zonları üzerinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Aykan, "Ülkemizde, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bingöl, Aksaray, Aydın, Denizli, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tokat, Osmaniye, İzmir illerimiz diri fay üzerindedir. Özellikle sismik boşluk olarak tanımladığımız yani kırılma zamanı gelmiş olan, yerleşim yerlerinden geçen diri faylar büyük risk oluşturmaktadır. Türkiye'de yaklaşık 20 yerde sismik boşluk olarak tanımladığımız, yani kırılma zamanı gelmiş, fay parçaları var." dedi.

Uzman isimden endişelendiren Bursa depremi yorumu:

Balıkesir ve Çevresindeki Büyük Risk

Balıkesir ve ilçelerinin özellikle Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kollarında konumlandığına vurgu yapan Aykan, bu bölgede 20 fay segmenti bulunduğunu ve çoğunun 7 ve 7.2 büyüklükte deprem üretebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti. Tarihsel depremlere bakıldığında Balıkesir'in deprem tehlikesinin yüksek olduğunu ifade etti. Aykan, "Bilimsel çalışmalara göre, özellikle Marmara Denizi içinden geçen kuzey kolu, Kuzey Anadolu Fayı başı olan Bingöl, Balıkesir, Kahramanmaraş taraflarındaki fay segmentleri sismik boşluk sınıfında tanımlandığından buralarda yakın gelecekte deprem olacağını gösteriyordu ve yakın gelecekte depremin olabileceğini ifade ettiğimiz bir yerde, Kahramanmaraş’ta Mw= 7.8 büyüklükte deprem oldu. Bu deprem beklenen bir depremdir" şeklinde uyarılarda bulundu.

Uzman isimden endişelendiren Bursa depremi yorumu:

Türkiye Genelindeki Deprem Riski

Aykan, Türkiye'nin dünyanın en aktif tektonik kuşaklarının üzerinde bulunduğunu ve ülkede 24 il, 110 ilçe ve 500'den fazla mahallenin 5.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek fay zonları üzerinde yer aldığını belirtti. Özellikle Marmara Denizi'ne kıyısı olan illerin risk altında olduğunu vurgulayan Aykan, bu bölgeler arasında İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ'ın bulunduğunu söyledi.

Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, Türkiye'de deprem master planları yapılması, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmesi, yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi ve zemin özelliklerinin dikkate alınarak uygun yapıların inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Deprem riskine karşı güvenli kentlerin oluşturulması ve gerekli önlemlerin zaman kaybetmeden alınması gerektiğini vurguladı.

Aykan, "Deprem master planları yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermemiz gerekiyor. Yapıları deprem etkilerine karşı sağlam yapmamız gerekiyor. Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi zemine uygun yapı yapılmamasıdır. Ülkemizde meydana gelen depremlerde yıkımların çoğunun zemin ile binanın uyumsuz olmasından kaynaklandığını görüyoruz. Sadece binanın sağlam olması yetmiyor; zemin özelliklerinin dikkate alınarak zemine uygun bina yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

08 Ara 2023 - 15:45 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.