Fazla mesai o hastalıklara davetiye çıkarıyor! İşte korkutan sonuçlar

Milyonlarca çalışan uzun çalışma saatleri nedeniyle birçok sağlık problemiyle karşı karşıya. Haftada 55 saat ve üzerinde çalışmak, 35-40 saat çalışanlara kıyasla ömürden yaklaşık dokuz yıl götürüyor. Kalp, felç, kanser ve solunum hastalığı riski artıyor. İşte korkutan o araştırma…

Milyonlarca çalışan uzun çalışma saatleri nedeniyle birçok sağlık problemiyle karşı karşıya. Haftada 55 saat ve üzerinde çalışmak, 35-40 saat çalışanlara kıyasla ömürden yaklaşık dokuz yıl götürüyor. Kalp, felç, kanser ve solunum hastalığı riski artıyor. İşte korkutan o araştırma…

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından Environment International’da yayınlanan son tahminlere göre, uzun çalışma saatleri inme ve kalp hastalığı nedeniyle 745 bin kişinin ölümüne yol açarak 2000 yılından bu yana yüzde 29’luk artış gösterdi.

Uzun saatler çalışmanın yol açtığı yaşam ve sağlık kayıplarına ilişkin ilk küresel analizde DSÖ ve ILO, yılda 398 bin kişinin haftada en az 55 saat çalışmasının bir sonucu olarak inme ve 347 bin kişinin de kalp hastalığı nedeniyle öldüğünü tahmin etti. Araştırmanın kapsadığı 2000 ve 2016 yılları arasında, uzun saatler çalışmaya bağlı olarak kalp hastalığından ölenlerin sayısı yüzde 42, inmeden ölenlerin sayısı ise yüzde 19 arttı.

HAFTADA 55 SAATTEN FAZLA ÇALIŞANLARDA İNME RİSKİ YÜZDE 35’TEN FAZLA

Uzun saatler çalışmanın işle ilgili toplam hastalık yükünün yaklaşık üçte birinden sorumlu olması nedeniyle bu durum artık en büyük mesleki hastalık yüküne sahip risk faktörü olarak kabul ediliyor. Fazla mesai, insan sağlığına yönelik nispeten yeni ve daha psikososyal bir mesleki risk faktörüne yönelik düşünceleri de değiştiriyor. Çalışma, haftada 55 veya daha fazla saat çalışmanın, haftada 35-40 saat çalışmaya kıyasla tahmini olarak %35 daha yüksek inme riski ve %17 daha yüksek iskemik kalp hastalığından ölme riski ile ilişkili olduğu sonucuna vardı.

İLO’ya göre uzun saatler çalışan insanların sayısı giderek artıyor ve küresel olarak toplam nüfusun yüzde 9’unu oluşturuyor. Araştırma sonuçlarını yorumlayan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Covid-19 salgını birçok insanın çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Uzaktan çalışma birçok sektörde norm haline geldi ve genellikle ev ile iş arasındaki sınırları bulanıklaştırdı. Buna ek olarak, birçok işletme tasarruf etmek için operasyonlarını küçültmek veya kapatmak zorunda kaldı ve hala maaş bordrosunda olan insanlar daha uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor. Hiçbir iş felç veya kalp hastalığı riskine değmez. Hükümetler, işverenler ve çalışanlar, çalışanların sağlığını koruyacak sınırlar üzerinde anlaşmak için birlikte çalışmalıdır” dedi.

SINIR GETİRİLMELİ

DSÖ’ye göre hükümetler, işverenler ve çalışanlar işçi sağlığını korumak için zorunlu fazla mesaiyi yasaklayan ve çalışma süresine azami sınır getiren kanun, yönetmelik ve politikaları yürürlüğe koyabilir ve uygulatabilir.

10 Ara 2023 - 10:10 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.