Yeni yargı paketinde neler var? İşte değişecek olan o kanun maddeleri

Yeni yargı reformu için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken yargı paketinde hangi kanunların değişeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kamuoyunda en çok tartışılan maddelerin değişeceği yeni yargı paketinin içeriği de netleşmeye başladı. Toplamda 22 farklı kanunda 105 maddeyi değiştiren taslak için çalışmalar son aşamaya geldi.

Yeni yargı reformu için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken yargı paketinde hangi kanunların değişeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kamuoyunda en çok tartışılan maddelerin değişeceği yeni yargı paketinin içeriği de netleşmeye başladı. Toplamda 22 farklı kanunda 105 maddeyi değiştiren taslak için çalışmalar son aşamaya geldi.

Yeni taslak metnine göre, bir gün karşılığı adli para cezasının alt ve üst sınırı yükseltilecek. Manevi tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi yerine Tazminat Komisyonu’na gelecek. Denetimlik serbestlik şartlarında değişiklik yapılacak.

İşte yeni yargı reformunda yapılacak bazı değişiklikler:

ADLİ PARA CEZALARI ARTIYOR

Hürriyet’ten Ebru Karatosun’un haberine göre; yeni yargı paketi için hazırlanan taslakta, bir gün karşılığı adli para cezasının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı 100 liradan 500 liraya çıkarılacak. Mahkemelerce doğrudan verilen adli para cezalarında kesinlik sınırı 3 bin TL’den 15 bin TL’ye yükseltilecek.

TAZMİNAT KOMİSYONU

Manevi tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi yerine Tazminat Komisyonu’na gelecek. Bu düzenlemeler 1 Nisan 2024 sonrası verilen kararlar için geçerli olacak.

1 AY CEZA ALAN 12 GÜN HAPİS YATACAK

Denetimli serbestlik şartları da değişiyor. Yeni yargı paketi taslağına göre her hükümlüye 1 yıl uygulamak yerine cezayla orantılı olarak uygulanacak. Buna göre, hükümlü cezasının en az yüzde 40’ını ceza infaz kurumunda tamamlayacak. Yani, 1 ay ceza alan kişi 12 gün ceza infaz kurumunda kalacak. Denetimli serbestlik süresi 3 yılı aşamayacak.

TÜRK MEDENİ KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK

AYM’nin iptal kararı doğrultusunda, Türk Medeni Kanunu’nda kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğunu kapsayan madde yeniden düzenlenecek. Anneye, baba ile çocuk arasındaki soybağının reddi davasını açma imkânı verilecek.

HUKUKÇULAR VE UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ

Mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip hukukçular sınavsız olarak arabulucu olabilecek. Uzlaşma görüşmeleri sırasında tespit edilemeyen veya uzlaşmadan sonra ortaya çıkan zararlara ilişkin tazminat davası açılabilecek.

KOŞULLU SALIVERİLME ŞARTI

Hakkında ikinci defa tekerrür hükümleri uygulanan hükümlüler, mahkûm oldukları süreli hapis cezasının dörtte üçünü infaz kurumunda iyi halli olarak geçirmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilecek.

HAKARET SUÇU

Hakaret suçunun sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hali, uzlaştırma kapsamından çıkarılarak ön ödeme kapsamına alınacak. Ayrıca, şikâyete tabi olan hakaret suçunda şikâyet süresi 1 yılı geçmeyecek.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN TAZMİNAT İSTEMLERİ

Ağır ceza mahkemesinin tazminat istemlerine ilişkin verdiği kararlara karşı istinafa başvuru yapılabilecek. Bölge adliye mahkemesi tarafından bu konuda verilen kararlar kesin olacak.

Kaynak: Hürriyet

10 Ara 2023 - 10:36 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.