Yıldırım: Mansur Yavaş “Yüzde 60’la biz kazanıyoruz” deyip İYİ Parti'ye gebe olmadığını vurguladı

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yener Yıldırım, Mansur Yavaş’ı eleştirerek, “Mansur Bey bizi ziyaret etti, İYİ Parti Genel Merkezinde, heyetle karşılandı, genel başkanla görüştü. “Ben buraya sayın genel başkanımın selamını getirdim. Ankara için bir talebimiz yok, biz zaten yüzde 60 oranında kazanıyoruz.” dedi ve gitti. Mansur beyin geldiğinde Genel Başkan Meral Akşener’e söylediği bu, “Yüzde 60’la biz kazanıyoruz” yani İYİ Parti'ye gebe olmadığını vurguladı.” dedi.

Yıldırım: Mansur Yavaş “Yüzde 60’la biz kazanıyoruz” deyip İYİ Parti'ye gebe olmadığını vurguladı
Yıldırım: Mansur Yavaş “Yüzde 60’la biz kazanıyoruz” deyip İYİ Parti'ye gebe olmadığını vurguladı
Haber albümü için resme tıklayın

İyi Parti Ankara İl Başkanı Dr. Yener Yıldırım “Bölge Basın Mensupları ile Kahvaltı” etkinliğinde medya mensuplarıyla bir araya geldi. Ankara İl Başkanlığında gerçekleşen etkinlikte; 1995 yılında DYP ikinci Demokrasi Paketini hazırlarken Meral Akşener’le tanıştıklarını belirten Yıldırım, “Biz Doğru Yolda da beraberdik MHP'de de beraberdik. İYİ Parti kurulduktan sonra da beraberiz. Her partinin mutfağında beraber çalıştık." diyerek, gündeme ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu;

“İYİ Parti olarak ya yeni bir yol açacağız ya da yeni bir yol bulacağız. Türkiye’yi kutuplaşmış siyasetten kurtaracağız. Başka çıkış yolumuz yok. Başka çıkış yolumuz olmadığı için İYİ Parti’de bir karar aldı Meral Akşener. “Özü başına gireceğiz, müstakilen gireceğiz.” dedi yerel seçimlere. Divanda konuştuk, milletvekilleriyle konuştuk, Genel İdare Kurulu’nda konuştuk ve böyle bir karar aldı.

Arkasından Mansur Bey bizi ziyaret etti, İYİ Parti Genel Merkezinde, heyetle karşılandı, genel başkanla görüştü. Kendisine “Hoş geldin, nasılsın, iyi misin? denildi. O da, “Ben buraya sayın genel başkanımın selamını getirdim. Ankara için bir talebimiz yok, biz zaten yüzde 60 oranında kazanıyoruz.” dedi ve gitti. Mansur beyin geldiğinde Genel Başkan Meral Akşener’e söylediği bu, “Yüzde 60’la biz kazanıyoruz” yani İYİ Partiye gebe olmadığını vurguladı. Arkasından Sayın Özer İYİ Parti heyetiyle özel görüşmek istedi Meral Akşener dedi ki, “Benim eğilimimde şunlar olacak siz de istediğiniz hususları ekleyebilirsiniz.”

Özgür Özel, Sayın CHP’nin yeni genel başkanı, kendisine başarılar dilerim, yani herkes başarılı olsun, kazanan ülke olsun. İşte o muhabbetten sonra; “Sizin bir GİK kararınız var bunu gözden geçirme şansınız var mı? Bir değerlendirin.” dedi ve çekti gitti.

Aslında Özgür Özel İYİ Partiye gelirken somut bir teklifle gelmiş olsaydı mesela bizden talepleri ne onu somut olarak söylemiş olsaydı ve karşılığında da çünkü bu işbirliği, ittifak bitti artık. İYİ Parti’nin GİK kararı işbirliği. O zaman işbirliğini teklif eden sensin, ne istediğini söyleyip, hangi konularda işbirliği yaptığını somut olarak bildirmen lazım. Böyle bir şey yok, “Siz bir görüşün hele, bir karar alın ve biz sonra otururuz.” dedi. Niye oturacağız, ne yapacağız oturup. Ben hangi kararı alacağım. Genel Başkanımız ne yaptı? Önce bizim Ankara İl Teşkilatı ve İlçe Başkanlarını topladı genel merkezde. Bana ve Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu’ya dedi ki, “İl Başkanı ve Teşkilat Başkanı görüş belirtmesin çünkü baskı uygulamış olursunuz.” dedi. Biz görüş belirtmedik, ilçe başkanlarımız görüş belirtti. Sanki o toplantıdaymış gibi trollük yapan bazı basın mensupları bu toplantıda sanki oylama yapılmış gibi “20’ye şu, 21’e şu, 18’e şu…” şeklinde, sanki ilçe başkanları toplantısında karar verilmiş gibi bir hava oluşturdular. Genel Başkanımız Çarşamba günü bizi topladı. Cuma günü İstanbul’daki ilçe teşkilatlarını topladı. Tek tek herkese görüşünü sordu. Arkasından teşkilat başkanımız zoom üzerinden 81 İl Başkanının tek tek görüşünü aldı. Hatta İsmail Saymaz, “Şu oranda şu çıktı.” diye görüş belirtti. Ben de Twitter’den “Hayrola İsmail Saymaz, ben o toplantıda seni göremedim.” dedim. “Sende mi oradaydın?” Sanki oradaymış gibi sayıyor. Yani “Ben duyum aldım” demiyor. “Şu sayıya şu sayı çıktı.” diyor. Oylama da yapılmadı, sadece görüş alındı. Ondan sonra Genel Başkanımız kararın alındığı gün önce başkanlık divanını topladı, tek tek görüşlerini aldı.  Arkasından milletvekillerini topladı, tek tek görüşlerini aldı. Arkasından da GİK üyelerinin hepsine tek tek söz verdi. Arkadaşın birisi dedi ki “Kimse kendini baskı altında hissetmesin, oylamayı kapalı yapalım.” İnanın ki İYİ Parti’de yapı şu; gördüm, ben de ondan il başkanı olarak çok mutlu oldum. Açık yüreklilikle görüşlerini belirtenler, kapalı oylamada da düşünceleri aynen yansıtmışlar, bir milim oynamayıp ve geldiğim kanaat şu İYİ Parti tesadüfen bir araya gelmiş insanların oluşturduğu bir parti değil. Geçmişte değişik partilerde görev alıp da vatana millete katkı sunmak isteyen aydın, münevver, analiz yapabilen, okuyan yazan insanların oluşturduğu bir parti.

Şimdi burada demokrasinin kuralları işletilmiş ve sonuçta İYİ Parti demiş ki “81 ilde müstakilen seçime gireceğim.” diye bir karar var.

GİK kararını biz İYİ Partililer olarak tartışmayız. Ama kimse İYİ Parti üzerinden yıkıcı faaliyette bulunmazsa, kimse İYİ Parti üzerine operasyon yapmazsa, kimse İYİ Parti üzerinde ikinci bir paralel yapı oluşturmaya çalışmazsa, İYİ Parti iyi olanı tebrik eder. Çünkü aydındır, münevverdir, seçicidir, öyle mürit değildir. Yönlendirmeyle hareket etmez. Ama İYİ Parti üzerine kim kumpas kurarsa özellikle Ankara’da kim paralel yapı kurmaya çalışırsa bilin ki onun altında o kalır. Mansur Yavaş benim arkadaşım. Ben onun CHP’den aday olduğu o dönemden onu çok iyi tanırım ve çok eskiden tanırım. Ben geçen dönem birlikteydim, genel başkanımız Meral Akşener’in de önerisiyle ben Mansur beyin ilk temsil heyetinde bulundum. Biz siyasi partileri Mansur beyle birlikte ziyaret ettik. Basın kuruluşlarını ziyaret ettik. Mansur Bey bizim düşmanımız değil. Ama şöyle bir gerçek te var. Mansur Bey bizim arkadaşımızdır, tercihini Cumhuriyet Halk Partisine kullanmıştır.

Çeşitli anketlerde iki insan ön planda tutuluyor, birisi Mansur Yavaş, diğeri Ekrem İmamoğlu. Biz CHP ile niye ittifak yaptık? Tek adamlıkla otoriter bir yönetime Türkiye gitmesin, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçelim. Biz yargı, yürütme ve yasama birbirini denetler konumda olsun ve denetlenebilir bir devlet yani cumhurbaşkanın da başbakanın da siyasetin de devletin bütün kademelerinde denetlenebilir bir devlete kavuşalım diye biz ittifak yaptık. Kemal bey yanımıza beş tane parti daha getirdi. Sonra bir sürü hazırlıklar yapıldı. Genel Başkanımız hep “Kazanacağız” dedi.  Son gün toplantı Saadet Partisi’nde Sayın Karamollaoğlu dedi ki, “Gültekin bey senin görüşünü biliyoruz, sen ne düşünüyorsun?” O da “Ben Kemal Kılıçdaroğlu diyorum” deyince, “Ben de senin gibi düşünüyorum.” diyor Temel Karamollaoğlu. “Ali bey sen ne diyorsun?” diye soruyor, o da “Benim için farketmez.” diyor. Davutoğlu, “Benim için de öyle” deyince, Sayın Genel Başkanım diyor ki, “Ben GİK’te bunun için yetki almadım, biz konuşmaya geldik.” diyor. Siz bir isimde birleştiniz, biz iç hukuku işletiyoruz. Biz ne yapıyoruz hukukun üstünlüğünden bahsediyoruz, demokrasiden bahsediyoruz. Arkadaş altılı masa içerisinde altımız beraber karar almayacak mıydık? Alacağız, orada iç hukuk işletildi mi? Altısı birden bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde bir ittifak sağlandı mı? Yok. Kemal bey orada diyor ki, “O zaman Meral Hanımın itirazı varsa biz beşimiz konuşalım, beraber bu imzayı atalım. Bu ne anlama geliyor? “Meral Akşener, bu masadan kalktın, sen artık ittifakın içinde değilsin.” Şimdi Türkiye’ de yapı aynen böyle gelişiyor. Sonra ne oldu hemen daha masadan kalkıp partiye gelene kadar CHP kanallarında, oluşturulan yandaş kanallarda, onu seven kanallarda Meral hanıma öyle saldırılar yapıldı ki, yenilir yutulur gibi değil. Bakın Türkiye’de savunmasız ve korunmasız tek bir lider var o da Meral Akşener’dir.”

10 Ara 2023 - 10:05 Ankara/ Çankaya- Siyaset

Mahreç  Necdet Gürsoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.