2024'te 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım devam edecek mi? İşte Bakanlıktan beklenen o açıklama geldi!

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın ardından toplu taşıma ücretlerine yapılan zamlar, 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan ücretsiz ulaşım hizmetini riske sokmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından 2024 yılında 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım hakkı ise merak edildi. Cevap Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Hazine Maliye Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamayla geldi. İşte o cevap...

2024'te 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım devam edecek mi? İşte Bakanlıktan beklenen o açıklama geldi!
Haber albümü için resme tıklayın

2023 yılında akaryakıt fiyatlarındaki rekor artışın toplu taşıma ücretlerine yansıması sonucu, 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan ücretsiz ulaşım hizmeti tehlikeye girmişti. Ancak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Hazine Maliye Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama yapıldı. 

2024 Yılı Ücretsiz Ulaşım için Karar Geldi 

2023 yılında artan akaryakıt fiyatları, toplu taşıma ücretlerine de yansımış ve özellikle emeklileri ve 65 yaş üstü vatandaşları olumsuz etkilemişti. Bu durum, 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan ücretsiz ulaşım hizmetinin devam edip etmeyeceği konusunda endişelere neden olmuştu.

2024'te 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım devam edecek mi? İşte Bakanlıktan beklenen o açıklama geldi!

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Devam Edecek mi?

Bu endişeli bekleyişin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine Maliye Bakanlığı, gelecek yıl için ücretsiz ulaşımın devam edeceğini açıkladı. Yapılan resmi açıklama, 65 yaş üzeri vatandaşların toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak yararlanmaya devam edeceğini belirtti.

Yönetmelikteki Değişikliğe Göre Emeklilere Verilen Destek Sürüyor

Açıklamada, Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklikle, emeklilere ve 65 yaş üstü vatandaşlara verilen gelir desteğinin devam edeceği ifade edildi. Bu düzenleme ile toplu taşıma sahipleri, 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan desteklerin süreceğine dair güvence almış oldu.

2024'te 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım devam edecek mi? İşte Bakanlıktan beklenen o açıklama geldi!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından:
ÜCRETSİZ SEYAHAT KAPSAMINDA YAPILACAK GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1- 6/1/2016 tarihli ve 29585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan “verilen özel şahıs veya şirketlere ait olup, mevzuatına göre ayakta yolcu taşıyabilen” ibaresi “verilerek toplu taşıma hizmeti gördürülen özel şahıs veya şirketlere ait” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinde yer alan “Genel Müdürlük ve” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakanı birlikte yürütür.

24 Ara 2023 - 17:56 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.