Sevgi Köylü Haliloğlu: Mimari zenginliklerimize sahip çıkmalıyız

Cumhuriyetin 100’ü Ankara’nın Kuleli Yapıları Panel ve Sergi açılışında konuşan Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) Başkanı Sevgi Köylü Haliloğlu, zaman zaman Avrupa şehirlerini ziyaret ettiğinde mimari binalar ve kuleli yapılar gördüğünü ve bunun çok hoşuna gittiğini belirterek, “Neden bizde böyle binalar yok?” diye düşünmeden edemiyordum. Bu projeye başladığımızda fark ettim ki, aslında bizim şehrimizde de, kendi yaşadığımız şehirde de böyle binalar varmış ve onlara sahip çıkmalıyız." dedi.

Sevgi Köylü Haliloğlu: Mimari zenginliklerimize sahip çıkmalıyız
Sevgi Köylü Haliloğlu: Mimari zenginliklerimize sahip çıkmalıyız
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Mühendisler Birliği Derneği (TMBD) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK)’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirdikleri Cumhuriyetin 100’ü Ankara’nın Kuleli Yapıları Panel ve Sergisi 23 Aralık’ta Ankara Sanayi Odası (ASO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Türk Mühendisler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Pazarlı, Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği Başkanı Sevgi Köylü Haliloğlu ve çok sayıda katılımcının iştirak ettiği panelin moderatörlüğünü Yaşar Bahri Ergen yaptı.  Mehmet Tunçer, Nuray Bayraklı ve Vedat Ağca’nın konuşmacı olarak katıldığı panelin açılışında katılımcılara hitap eden Fotoğraf sanatı Kurumu Derneği Başkanı Sevgi Köylü Haliloğlu, projeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Gelecek nesillere aktarılabilecek bir kaynak oluşturmayı hedefledik

“Muhtemelen pek çok Avrupa şehrini zaman zaman ziyaret ettiğimizde bazı mimari binaları görüyoruz. Kuleli yapılar görüyoruz, çok hoşumuza gidiyor. Hepsini fotoğraflamaya çalışıyoruz, hayran kalıyoruz o binalara. Şehirleri gezerken hoşumuza gidiyor o binalar ama “Neden bizde böyle binalar yok?” diye düşünmeden edemiyoruz. Bu projeye başladığımızda ben de fark ettim ki, aslında bizim şehrimizde de, kendi yaşadığımız şehirde de böyle binalar varmış. Geçmişten günümüze ayakta kalmayı başarmış bazı binaların olduğunu fark ettim. Ben de çok hayran kaldım bu binalara. Neden şimdiye kadar fark etmediğime, bunun farkında olmadığıma da kendi kendime hayıflandım. Ayrıca bu binaların kaderine terkedilmiş durumda olduğunu gördüğümde de bir hayli üzüldüm. Acaba “Elimizdekinin kıymetini bilemiyor muyuz?” diye üzüldüm açıkçası. Ankara’nın Başkent Oluşu ve Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız 2023 yılı içerisinde 100 yıllık Cumhuriyet şehri olan Ankara için iki dernek; Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) ve Türk Mühendisler Birliği Derneği (TMBD) olarak bir araya geldik burada. Yüzüncü yılda başkentimizin kültürel miraslarına sahip çıkma konusunda bir sosyal sorumluluk bilinciyle, gelecek nesillere aktarılabilecek bir kaynak oluşturabilmek amacıyla bu projeye başladık. Biz Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği olarak fotoğrafın etkili anlatım gücü ile bu binaların korunması gerektiğini anlatmaya çalıştık kendimizce. Umarım başarılı olabilmişizdir bu konuda. Bu projeyle şehrimizin kültürel mirasını oluşturan geçmişi ve yaşanmışlıklarını barındıran ikonik yapıların kuleli yapılarla birlikte ele alınarak farkındalık oluşturulması ve yok olmalarının engellenmesini hedefledik. Aslında büyük hedef, daha büyük hedef sadece bu yapılar değil, başka binalar da var, onların hepsinin farkına varılması ve korunmasının sağlanmasıydı. Daha çok gelecek nesil gençlerimizin bunun farkına varmasını istedik. Projemizin en önemli amaçlarından biri de mimarlık öğrencileri ve genç mimarlar için örnek oluşturabilecek çıktılar oluşturmaktı. Şu anda bir katalog oluşturduk bu noktada. Oluşturduğumuz katalogla bir nebze de olsa gençlerimize ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

Burada değerli akademisyen hocalarımız var bize katkı sundular. Hepsine ayrı ayrı, tek tek çok teşekkür ediyorum.

Projemize destek veren Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğüne teşekkür etmek istiyorum. Bize bu güzel ortamı hazırlayan Ankara Sanayi Odası (ASO)’ya çok teşekkür etmek istiyorum. ASO gibi kurumların STK’lara bu tür işlerde destekleri gerçekten çok önemli, ihtiyaç duyduğumuz konular çünkü bunlar. Böyle desteklerle biz STK’lar proje yapmaya gönüllüyüz ve proje desteklerine her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Ayrıca en çok da bu güzel fotoğrafları çeken bütün fotoğrafçı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Türk Mühendisler Birliği Derneği (TMBD) proje ekibindeki bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.”

Kuleli Yapıların 14 Tanesi Ayakta Kaldı

Proje kapsamında tespit edilen 14 adet bina cumhuriyet dönemi ya da daha eski binalar olup, sadece bir kule değil bina ile bütünleşik kule barındıran ve bir dönem çok moda olan yapılardan oluşmakta. Ankara’da bir dönem bu binaların sayısı çok daha fazla iken şu an ancak 14 tanesinin ayakta kaldığı tespit edildi.  Projenin amaçlarından biri de bu tür yapıların korunması gerektiğine dikkat çekerek bir farkındalık oluşturmaktı.

Proje Kapsamında Yer Alan Kuleli Yapılar:

1- Atatürk Müze Köşkü

2- Ankara Palas (Devlet Konukevi)

3- Ankara Etnografya Müzesi

4- Eski Macaristan Elçilik Binası

5- Eski İnhisarlar (Tekel) Baş Müdürlüğü (Yunus Emre Kültür Merkezi)

6- Eski Harita Kadastro Meslek Lisesi (Tapu Kadastro Binası)

7- Eski Erzurum Oteli

8- Hacıbayram – İzzet Ulvi Aykurt Evi

9- Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı

10- Ankara Gar Gazinosu (TCDD Behiç Erkin Kule Salon)

11- Anafartalar Caddesi No:31

12- Anafartalar Caddesi No:42

13- Anafartalar Caddesi No:60

14- Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası

24 Ara 2023 - 18:29 Ankara/ Çankaya- Gündem

Mahreç  Necdet Gürsoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.