Turan Pazarlı: Ankara’nın Kuleli Yapılarından bir eser çıkartmak istedik

Cumhuriyetin 100’ü Ankara’nın Kuleli Yapıları Panel ve Sergisi açılışında konuşan Türk Mühendisler Birliği Derneği Başkanı Turan Pazarlı, Cumhuriyetin 100. Yılında bir etkinlik yapmak istediklerini, arkadaşlarının “Hangi konuda etkinlik yapalım?” diye araştırma yaptığını belirterek, “Ankara’daki kuleli yapıların geçmişini, mevcut durumunu, planlarını, fotoğraflarını çekelim ortaya bir eser çıksın dedik ve böyle bir proje hazırladık.” dedi.

Turan Pazarlı: Ankara’nın Kuleli Yapılarından bir eser çıkartmak istedik
Turan Pazarlı: Ankara’nın Kuleli Yapılarından bir eser çıkartmak istedik
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Mühendisler Birliği Derneği (TMBD) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK)’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirdikleri Cumhuriyetin 100’ü Ankara’nın Kuleli Yapıları Panel ve Sergisi 23 Aralık’ta Ankara Sanayi Odası (ASO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Türk Mühendisler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Pazarlı, Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği Başkanı Sevgi Köylü Haliloğlu ve çok sayıda katılımcının iştirak ettiği panelin moderatörlüğünü Yaşar Bahri Ergen yaptı.  Mehmet Tunçer, Nuray Bayraklı ve Vedat Ağca’nın konuşmacı olarak katıldığı panelin açılışında katılımcılara hitap eden Türk Mühendisler Birliği Derneği Başkanı Turan Pazarlı, projeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Çekilen fotoğraflarda sanat değeri olsun istedik

Türk Mühendisler Birliği Derneği olarak bizim Cumhuriyetimizin 100. Yılında bir etkinlik yapmamız gerekiyordu, öyle düşünüyor idik. Arkadaşlarımız hangi konuda etkinlik yapalım diye araştırma yaptılar. Mimarlar,(bizim derneğimizde tüm mühendisler olabiliyor o yüzden) mimar arkadaşlarımız Ankara’daki kuleli yapıların geçmişini, mevcut durumunu, planlarını, fotoğraflarını çekelim ortaya bir eser çıksın, bu eser genç mimarlara ve gençlere yol gösterici olsun en azından bilgi sahibi olabilsinler, ulaşabilsinler diye böyle bir proje hazırladık.  Mühendis olarak planları çıkartmak bir şey değil onu beceririz, gidip hikâyelerini, geçmişini, nasıl yapıldığını da buluruz. Ama fotoğraflar biraz mekanik olacaktı biz çeksek, o yüzden dedik ki fotoğrafları çekebilmek için de Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) ile irtibata geçelim, çekilen fotoğrafların bir sanat değeri olsun. Çünkü bizim elimizden çıkan fotoğrafın öyle sanat değeri falan olacak hali yok. FSK’ya gittik, sağ olsunlar kabul ettiler birlikte çalışmayı ve bu eser ortaya çıktı. Gerçekten bir kataloğumuz var, binaların geçmişi, mevcutları ve yıkılmış olanları ortaya çıktı ve kent belleği açısından bir hizmetimiz olacağını sanıyoruz. Çünkü çıkardığımız bu kataloglar kalıcı hale geldi. Burada kuleli binalar, kuleli yapılar 1920’lerin 30’ların modası olan bir yapı tarzı. Zamanla terkedilmiş ve 14 tanesini bulduk ayakta. Bir kısmı yıkılmış, onların da bazılarının resimlerini bulabildik. Burada dikkatimizi çeken bir şey oldu. Yapıların inşasında Macar ustalar çalışmış. Düşünebiliyor musunuz? 1920’li 30’lu yıllarda Türkiye’de taşı taş üstüne koyacak insanımız yokmuş. Böyle bir şey yapabilmek için Macaristan’dan usta getirilmiş. Ve cumhuriyetin 100. Yılında geriye dönüp baktığımız zaman nereden nereye geldiğimizi gerçekten ciddi bir şekilde gösteriyor. Bu bakımdan da işin bu tarafına da dikkatinizi çekmek istedim. Hazırladığımız bu etkinlikte emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

Kuleli Yapıların 14 Tanesi Ayakta Kaldı

Proje kapsamında tespit edilen 14 adet bina cumhuriyet dönemi ya da daha eski binalar olup, sadece bir kule değil bina ile bütünleşik kule barındıran ve bir dönem çok moda olan yapılardan oluşmakta. Ankara’da bir dönem bu binaların sayısı çok daha fazla iken şu an ancak 14 tanesinin ayakta kaldığı tespit edildi.  Projenin amaçlarından biri de bu tür yapıların korunması gerektiğine dikkat çekerek bir farkındalık oluşturmaktı.

Proje Kapsamında Yer Alan Kuleli Yapılar:

1- Atatürk Müze Köşkü

2- Ankara Palas (Devlet Konukevi)

3- Ankara Etnografya Müzesi

4- Eski Macaristan Elçilik Binası

5- Eski İnhisarlar (Tekel) Baş Müdürlüğü (Yunus Emre Kültür Merkezi)

6- Eski Harita Kadastro Meslek Lisesi (Tapu Kadastro Binası)

7- Eski Erzurum Oteli

8- Hacıbayram – İzzet Ulvi Aykurt Evi

9- Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı

10- Ankara Gar Gazinosu (TCDD Behiç Erkin Kule Salon)

11- Anafartalar Caddesi No:31

12- Anafartalar Caddesi No:42

13- Anafartalar Caddesi No:60

14- Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası

25 Ara 2023 - 19:10 Ankara/ Çankaya- Yaşam

Mahreç  Necdet Gürsoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.