Mehmet Şimşek'ten 'kripto' ifadeleri: 'Düzenlemede son aşamaya gelindi'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto varlıklara yönelik yasal düzenlemede son aşamaya gelindiğini duyurdu. Bakan Şimşek, "Kripto varlık alım-satım platformlarına SPK tarafından lisans verilecek, finansal kuruluşlara benzer olarak asgari faaliyet şartları zorunluluğu getirilecek" açıklamasında bulundu.

Bakan Şimşek, uluslararası uygulamalara benzer şekilde kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerini azaltmak amacıyla düzenleme yapılacağını vurgulayarak, "Bu aynı zamanda gri listeden çıkmak için FATF kapsamında atmamız gereken adımlardan birini de oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

SON AŞAMAYA GELDİK

Mehmet Şimşek, salgın sürecinde ve sonrasında kripto varlık alım-satım platformlarına artan ilgiyi değerlendirdi. Bu ilginin beraberinde kötüye kullanımlar ve aşırı fiyat hareketleri gibi riskleri getirdiğini belirten Şimşek, "Ülkemizde uluslararası uygulamalara benzer şekilde kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılması adına adım atıyoruz" şeklinde konuştu.

DÜNYADAKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı, dünya genelindeki kripto varlık düzenlemelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Şimşek, Merkez Bankası ve MASAK'ın yaptığı düzenlemelerin yanı sıra, ABD ve Avrupa ülkelerinin farklı uygulamalara gittiğini ifade etti. Bu çerçevede, Türkiye'de düzenleme adımları atılması gerektiğini değerlendirdi.

Uluslararası kuruluşların da konuyla ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdığına işaret eden Şimşek, dünya genelinde bu konuda tek bir düzenlemenin olmadığını ABD ve Avrupa ülkelerinin farklı uygulamalara gittiğini anlattı. Şimşek, dünyadaki gelişmeleri yakından ve temkinli şekilde izlediklerini belirterek, "Gelinen aşamada yurt dışı uygulamalara baktığımızda kripto varlıklarla ilgili olarak ülkelerin kendi finansal ve hukuk sistemlerine uygun yaklaşımları benimseyerek ilerlediklerini görüyoruz. Bu anlamda ülkemizde de düzenlemeyle ilgili adımlar atılması gerektiği ortaya çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Şimşek'ten 'kripto' ifadeleri: 'Düzenlemede son aşamaya gelindi'

KRİPTO VARLIKLAR GENİŞ ÖLÇÜDE TANIMLANDI

Şimşek, yasal çalışmanın temel hedefinin, platformları ve burada gerçekleşen işlemleri düzenleme altına almak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Kripto varlık alım satım platformlarına SPK tarafından lisans verilecek, finansal kuruluşlara benzer olarak asgari faaliyet şartları zorunluluğu getirilecek. Bunlar kurucu ve yöneticilere ilişkin şartlar, organizasyonel yükümlülükler, sermaye şartı, bilgi işlem altyapısı yükümlülükleri şeklinde olacak. Faaliyet şartlarının detayları ikincil düzenlemeyle belirlenecek. 

Tabi bu düzenlemeleri yaparken bazı tanımları da yapmak gerekiyor. Uluslararası düzenlemelerle uyumlu olacak şekilde kripto varlık, cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı, kripto varlık saklama hizmeti ve kripto varlık alım-satım platformu tanımlarına yer verildi. 

Bakan Şimşek, düzenleme taslağında kripto varlıkların geniş anlamda tanımlandığını açıkladı. Kripto varlık, "Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve değer veya hak ifade edebilen gayrimaddi varlıklar" olarak belirlendi. Şimşek, lisans şartlarına ilişkin detayların ikincil düzenlemeyle belirleneceğini söyledi.

SPK’YA YETKİ TANINACAK

Taslakta, kripto varlık ihracı konusunda SPK'ya iki farklı yetkinin verileceğini açıklayan Şimşek, "Sermaye piyasası araçlarının kaydi sistem yerine kripto varlık olarak ihracına imkan verecek düzenleme yapma yetkisi SPK'ye tanınacak. Ayrıca, blokzincir teknolojilerini geliştiren kişilerin kripto varlıklarının kitle fonlaması yöntemiyle satışına yönelik düzenleme yetkisi de bulunacak."

Şimşek, düzenlemenin bu aşamada vergiyi odak noktası olarak almayacağını ve konunun ayrıca çalışılacağını dile getirdi.
Halihazırda platformlar nezdinde birçok kripto varlığın işlem gördüğüne işaret eden Şimşek, prensip olarak platformlarda listelenecek kripto varlıklara müdahale edilmemesine yönelik politika benimsediklerini söyledi. 

Şimşek, platformlarda işlem görecek kripto varlıkların belirlenmesine ilişkin yazılı prosedür oluşturma zorunluluğu getirileceğini ifade ederek, "Bu konuda gerektiğinde müdahale de edilebilmesi bakımından ilave ilke ve esasları düzenleme yetkisi SPK'ye verildi. Taslakta yatırımcıların varlıklarının suistimal edilmesi riskine karşı saklama konusu da dikkate alındı.  Saklama esasları ve saklama yapabilecek kuruluşların belirlenmesi konusunda SPK tarafından düzenleme yapılacak. Ayrıca, tedbir ve yaptırımlarla ilgili genel çerçeveyi belirliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KISMI UYUMLU BÖLÜMÜNDEN ÇIKACAĞIZ

Bakan Şimşek, düzenlemenin Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkmasına nasıl katkı sağlayacağına dair açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin "kısmi uyumlu" kategoride değerlendirildiği bölümün teknik standartlarla ilgili olduğunu belirten Şimşek, "Kripto varlık düzenlemesi yasalaştığında ve lisanslamalar başladığında FATF'ın eleştirilerini bertaraf edip 'kısmi uyumlu' kategorisinden çıkacağımız değerlendirilmektedir."

Şimşek, Türkiye'nin 40 teknik standart içinde 15 no'lu "Yeni Teknolojiler" standardında "kısmi uyumlu" kategoride bulunduğuna dikkati çekerek, "Bu standart dışında geri kalanların tamamında ya 'uyumlu' ya da 'büyük ölçüde uyumlu' kategorideyiz. 

Kripto varlıklarla ilgili düzenleme taslağımızın yasalaşması ve kripto varlık hizmet sağlayıcıların lisanslanmaya başlamasıyla birlikte FATF'ın 15 no'lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirileri bertaraf edip 'kısmi uyumlu' kategorisinden çıkacağımız değerlendirilmektedir.  Öte yandan bu konu teknik standartla ilgili olup gri listeden çıkmamız için aranan tek şart elbette sadece 15 no'lu standart değildir." dedi.

Şimşek, düzenlemenin temel amaçlarına ilişkin de şunları kaydetti:

BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKACAK

"Kripto varlık düzenlemesiyle temel hedefimiz bu alanı daha güvenli hale getirmek ve ortaya çıkabilecek riskleri bertaraf etmek.  Yaklaşımımız kısıtlayıcı değil, belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve olası riskleri kontrol altına almak üzerine kurulu. Aynı zamanda da blokzincir teknolojisi ve kripto varlık ekosisteminin gelişmesinin önünü de açmayı amaçlıyoruz."

10 Oca 2024 - 11:27 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.