65-66-67-68-69 ortalama ile teşekkür belgesi alınır mı? 2024

Karnelerin alınmasına kısa bir süre kala, birçok öğrenci, ortalama notlarının teşekkür belgesi alıp alamayacakları konusunda merak içinde. Milyonlarca öğrenci, tatil öncesi alacakları belgelerin önemini değerlendirirken, 65-66-67-68-69 ortalama ile teşekkür belgesi alınıp alınamayacağı sorusu da araştırma konusu oldu.Peki, 65-66-67-68-69 ortalama ile teşekkür alınır mı?

Ortaokul ve lise öğrencilerinin 65-66-67-68-69 ortalama ile teşekkür belgesi alıp alamayacakları konusundaki belirsizlik, Milli Eğitim Bakanlığı'nın son açıklamalarıyla netlik kazandı. Ortaokul ve lise düzeylerinde, teşekkür belgesi hakedişi için gerekli olan belirli bir ortalamada farklılık bulunmaktadır.Peki, 65-66-67-68-69 ortalama ile teşekkür alınır mı? 

ORTAOKULDA 65-66-67-68-69 ORTALAMA İLE TEŞEKKÜR ALINIR MI?

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre takdir ve teşekkür hesaplama işlemi, lise düzeyine göre değişiklik gösterebilmektedir.

İlkokul 4. sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının tüm sınıfları için belirlenen kriterlere göre, öğrencilerin başarı durumları değerlendirilmektedir. Türkçe dersinden alınan puan ortalamasının en az 55.00 olması ve diğer derslerden her birinden 45.00 puandan düşük not alınamaması şartı aranmaktadır. Ayrıca, tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalamasının 70.00-84.99 arasında olan öğrencilere "Teşekkür" belgesi, 85.00 puan ve üzeri alanlara ise "Takdir" belgesi verilmektedir.

Bu kriterler, öğrencilere başarılarını ölçme ve ödüllendirme konusunda bir standart sunmaktadır. Ancak, lise düzeyinde bu kriterlerde değişiklik olabileceği unutulmamalıdır. Her bir eğitim kademesi için belirlenen kurallar, öğrencilerin akademik performanslarına göre farklılık gösterebilir.

LİSEDE 65-66-67-68-69 ORTALAMA İLE TEŞEKKÜR ALINIR MI?

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, öğrencileri değerlendirirken belirli kriterlere dayanmaktadır. Başarı ve disiplin konularında belirli standartları karşılayan öğrencilere çeşitli belgeler ve ödüller verilmektedir.

Kurul, aşağıdaki kriterlere uyan öğrencilere ödüller vermektedir:

Derslerdeki Başarı ve Gayret:

Öğrencinin dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00'den aşağı olmamalıdır.
Tüm derslerden başarılı olmalıdır.
Devamsızlık:

Özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmemelidir.
Davranış Puanı:

Öğrencinin davranış puanı 100 olmalıdır.
Bu kriterleri sağlayan öğrencilere şu ödüller verilmektedir:

a) Dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ile 84,99 arasında olan öğrencilere teşekkür belgesi verilir.

b) Dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 85,00 ve üzeri olan öğrencilere takdir belgesi verilir.

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi ile ödül verilir.

Bu sistem, öğrencilerin genel başarıları, devam durumu ve davranışlarına dayanarak başarılarını değerlendirir ve teşvik edici bir ödül mekanizması sunar. Öğrenciler, bu kriterlere uygun olarak ödüllendirilerek başarılarını sürdürmeleri teşvik edilir.

16 Oca 2024 - 22:55 İstanbul- Eğitim

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.