Alman Parlamentosu, yeni vatandaşlık yasasını onayladı: Çifte vatandaşlık almak artık daha kolay!

Almanya’da yeni vatandaşlık yasasının federal mecliste kabul edilmesiyle Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaştırılarak, çifte vatandaşlığın önündeki engel kaldırılmış oldu.

Almanya'da bugün federal mecliste yapılan oylama sonucunda, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller’in koalisyon hükümeti tarafından hazırlanan yeni vatandaşlık yasa tasarısı kabul edildi. Tasarı, muhalefet partilerinin karşı çıkmasına rağmen 234 ret, 23 çekimser ve 382 "evet" oyuyla onaylandı.

Yasa tasarısı, "Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu" adını taşıyor ve Alman vatandaşlığına geçiş süreçlerini kolaylaştırarak hızlandırmayı amaçlıyor. Bu yasayla Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını da yakından ilgilendiren bir düzenleme yapılmış oldu. Yeni yasa ile Alman vatandaşlığına geçişte diğer ülkenin vatandaşlığından çıkma zorunluluğu kaldırıldı, böylece isteyenler çifte vatandaşlığa sahip olabilecekler.

GEÇİŞ SÜRESİ 5 YILA İNDİ

Almanya'da kabul edilen yeni vatandaşlık yasa tasarısı, bir dizi önemli değişiklik içeriyor. Yasa kapsamında, Alman vatandaşlığına geçiş için gerekli olan yasal ikamet süresi, önceki 8 yıl yerine 5 yıla indirildi. Ayrıca, bireylerin ülkedeki yaşam şartlarına hızlı uyum sağlamaları, sosyal alanda gönüllü çalışmalar yapmaları, okulda veya iş hayatında özel başarılar elde etmeleri gibi durumlar, bu süreyi 3 yıla kadar indirebilecekleri kriterler arasında yer alıyor.

Yeni düzenleme, Almanya'da doğan ancak Alman vatandaşı olmayan çocuklar için de önemli değişiklikler içeriyor. Bu çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl süreyle yasal olarak ülkede ikamet etmesi durumunda Alman vatandaşlığına başvurabilecekler. Ayrıca, Almanya'da doğup büyüyen ve ebeveynlerinin vatandaşlığına sahip olan gençlerin 23 yaşına girdiklerinde iki ülkeden birini seçme zorunluluğu da ortadan kaldırıldı.

ARANAN  ŞARTLAR

Alman vatandaşlığına geçişte büyük kolaylıklar sağlayan yeni yasa, bazı ön şartları da beraberinde getiriyor. Buna göre Alman vatandaşı olmak isteyenlerin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sosyal yardım almadan sağlaması gerekiyor. Koalisyon ortağı FDP’nin özel talebiyle konulan maddede 1974’ten sonra Almanya’ya gelen misafir işçiler ile Doğu Almanya’daki eski sözleşmeli işçiler için bazı istisna durumlar yer alıyor. Ülkeye entegrasyon sağladıklarını ve iyi derecede Almanca bildiklerini kanıtlamak zorunda olan başvuru sahiplerinin ’Einbürgerungstest’ olarak adlandırılan vatandaşlık testini geçmesi gerekiyor. Ancak yıllar önce Almanya’ya göç ederek burada çalışan, şu anda ise çoğunlukla emekli olan birinci kuşak misafir işçilerden yazılı sınav veya Almanca dil sınavı gibi şartlar talep edilmeyecek. Koalisyon hükümetinin bu istisna ile eski neslin “yaşam boyu başarılarını” onurlandırmayı amaçladığı belirtiliyor.

KİMLER ALAMAYACAK?

Alman pasaportu almak isteyen yabancılardan öncelikle Almanya anayasasında yer alan özgür, demokratik temel düzene bağlı kalması bekleniyor. Antisemitist, ırkçı, cinsiyetçi ve benzeri eylemlerde bulunanlar, aynı zamanda bu kapsamda ceza alanlar vatandaşlığa alınmayacak. Ayrıca çok eşli olanlar veya anayasada yer alan kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar da Alman vatandaşı olamayacak.

VATANDAŞLIK 10 YIL İÇİNDE GERİ ALINABİLİR

Vatandaşlığa kabul işlemi bazı durumlarda 10 yıl içerisinde geri alınabilecek. Vatandaşlığa geçiş sürecinde kasıtlı olarak yanlış bilgi verilmesi gibi durumlarda bu kişilerin Alman vatandaşlığı iptal edilebilecek. Anayasal temel düzene ters düşecek beyanlarda ve davranışlarda bulunmak da Alman vatandaşlığının iptaline yol açabilecek.

“Mutlu ve gururluyuz”

Oylamadan sonra kısa bir açıklama yapan SPD Milletvekili Hakan Demir, bugünün önemli bir gün olduğunu, mutlu ve gurur verici bir gün yaşadıklarını söyledi. Demir, “Bugün vatandaşlık reformunu parlamentodan geçirdik. Bunun için 20 seneden beri çalışıyoruz. Bu koalisyonda geçen son iki senede bu konu üzerine çalıştık. Artık 8 sene sonra değil, 5 sene sonra Alman vatandaşı olabilirsiniz ve çifte vatandaşlık da mümkün olacak” ifadesini kullandı.

Yasa tasarısının Federal Meclis tarafından kabul edilmesinin ardından, 2 Şubat'ta Federal Konsey oturumunda onaylanması ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından imzalanması bekleniyor. Federal İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Almanya'da yaklaşık 12 milyon yabancı uyruklu birey bulunmaktadır. Bu nüfusun yaklaşık 5.3 milyonu ise en az 10 yıldır Almanya'da ikamet etmektedir. Yeni düzenleme, bu bireylere daha hızlı ve kolay bir şekilde Alman vatandaşlığına geçme imkanı sunacak.

19 Oca 2024 - 19:03 İstanbul- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.