Zonguldak’ta toplantı, gösteri ve yürüyüş alanları belli oldu mu? 2024 yılında Zonguldak'ta toplantı, gösteri ve yürüyüşler nerede yapılacak?

Zonguldak Valiliği, 2024 yılında gerçekleşecek açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, ve ilan asım yerleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Valiliği, 2024 yılı içinde gerçekleşecek açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri ve ilan asma konularında önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan duyuruda, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin detaylarına vurgu yapılarak, etkinliklerin düzenlenme şartları belirtildi.

Açık Hava Toplantıları ve Gösteri Yürüyüşleri İzin Süreci

Valilik açıklamasında, 2024 yılında düzenlenecek açık hava toplantıları ve gösteri yürüyüşleri için başvuru ve izin sürecinin 2911 Sayılı Kanun hükümlerine göre değerlendirileceği belirtildi. Kamu düzenini ve genel asayişi bozmayacak şekilde düzenlenecek etkinlikler için belirlenen şartların karşılanması gerektiği vurgulandı.

Afiş, Pankart ve İlan Asılacak Yerler

Valilik, ilan asma işlemleri için belirlenen yerlerde afiş, pankart ve ilanların asılacağını duyurdu. Bu konuda belirlenen standartlara uygun olmayan asımların dikkate alınmayacağı ifade edildi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yer ve Güzergah Belirleme Süreci

2911 Sayılı Kanun'un 6. maddesi çerçevesinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahının belirlenmesi için alınacak görüşlerin önemine vurgu yapıldı. Siyasi partiler, sendikalar ve meslek kuruluşlarının görüşleri alınarak mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirleneceği açıklandı.

Belirlenen Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yerleri ve Güzergahları

Zonguldak Valiliği, Madenci Anıtı miting alanı, İstasyon Caddesi toplanma alanı, İstasyon Caddesi-2023 Köprüsü-Ayyıldız Kavşağı, Bülent Ecevit Caddesi ve Madenci Anıtı gösteri yürüyüş güzergahı, Gazipaşa Caddesi Bülent Ecevit Caddesi-On İki Katlı İş Merkezi, Alemdar Sokak-Ankara Caddesi olarak belirlenen yerleri açıkladı.

Alternatif Yer ve Güzergah Belirleme

Aynı gün birden fazla etkinlik düzenlenmesi durumunda alternatif yer ve güzergahlar olarak Lavuar alanı miting alanı, Milli Egemenlik Caddesi-Tır Parkı Kavşağı toplanma alanı, Tır Parkı Kavşağı-Milli Egemenlik Caddesi-Lavuar Alanı gösteri yürüyüş güzergahı, Milli Egemenlik Caddesi-Mimar Kemal Sokak-Cumhuriyet Caddesi dağılma alanı belirlendi.

Zonguldak Valiliği, belirlenen yer ve güzergahların lokal medya ve resmi internet siteleri üzerinden duyurularak halka iletilmesinin sağlanacağını ifade etti.

Valilikten yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“İlimizde 2024 yılı içerisinde yapılacak Açık Hava Toplantısı ve Gösteri Yürüyüşleri ile afiş, pankart ve ilan asılacak yerler ile ilgili olarak 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 3’üncü Maddesi ve 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun “Toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahı” başlıklı 6. Maddesinde; Toplantı ve gösteri yürüyüşleri, tüm il ve ilçe sınırları içerisinde aşağıdaki hükümlere uyulmak şartıyla her yerde yapılabilir denilmektedir. “İl ve ilçelerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı, kamu düzenini ve genel asayişi bozmayacak ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak şekilde ve 22. maddenin birinci fıkrasında sayılan sınırlamalara uyulması kaydıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri ile güzergâhın geçeceği ilçe ve il belediye başkanlarının, en çok üyeye sahip üç sendikanın ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının il ve ilçe temsilcilerinin görüşleri alınarak mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenir. İl ve ilçenin büyüklüğü, gelişmişliği ve yerleşim özellikleri dikkate alınarak birden fazla toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı belirlenebilir. Belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı yerel gazeteler ile valilik ve kaymakamlık internet sitelerinden ilan edilerek halka duyurulur. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yer ve güzergâhı hakkında sonradan yapılacak değişiklikler de aynı yöntemle yapılır. Bu değişiklikler duyurudan on beş gün sonra geçerli olur.” Denilmektedir.” 

01 Şub 2024 - 09:30 Zonguldak- Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.