Çalışma saatleri, yıllık izinler ve ücretler sil baştan değişiyor!

Milyonlarca çalışanının çalışma hayatını etkileyecek düzenlemeler için Cumhurbaşkanlığı çalışmaları hızlandırdı. İş Kanunu’nda yapılacak bazı düzenlemelerle çalışma saatleri, yıllık izinler, ücretlere ilişkin değişiklikler planlanıyor. 32 milyon çalışanı ilgilendiren iş kanunu değişikliği için Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu ilk adımı attı.

Milyonlarca çalışanının çalışma hayatını etkileyecek düzenlemeler için Cumhurbaşkanlığı çalışmaları hızlandırdı. İş Kanunu’nda yapılacak bazı düzenlemelerle çalışma saatleri, yıllık izinler, ücretlere ilişkin değişiklikler planlanıyor.
32 milyon çalışanı ilgilendiren iş kanunu değişikliği için Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu ilk adımı attı.

DÜZENLEMEDE HANGİ BAŞLIKLAR VAR?

Sabah gazetesinin haberine göre, iş kanununda ücretten çalışma saatine genel tatil ücretlerinden esnek çalışmaya kadar birçok başlıkta yeni düzenlemeler yapılacak. Ücreti ödemeyen, eksik yatırına cezalar artacak. Ücretin günlük ya da maktu (kesintili) belirlenmesi netleştirilecek. Genel tatil ücreti ödemeyene ceza netleştirilecek. Mevcut esnek çalışma düzenlemeleri etkinleşecek, çocuk çalışanlara yönelik mevzuat düzenlenecek.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı'nda Anayasa hükümleri dışında 20 farklı kanundaki çalışma hayatındaki mevzuat dağınıklığı giderilecek.

HANGİ KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK?

İş Kanunu (2003 tarihli) ,1952 tarihli Basın İş Kanunu, 1967 tarihli Deniz İş Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Farklı yasalarda yer alan düzenlemeler tek bir temel Türk İş Kanunu ile bütüncül bir yapıya kavuşturulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu hazırlıklar kapsamında işçi ve işveren tarafının yaşadıkları sorunlara ilişkin görüşlerini aldı.

İŞVERENE YAPTIRIMLAR GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan 4 yıllık stratejik planda yapılacak düzenlemelere ilişkin detaylar da belli oldu. Stratejik planda yer alan tespitlere göre çalışan açısından hayati önem taşıyan ücretin eksik yatırılması ya da ödenmemesine yönelik yaptırımlar yeniden düzenlenecek. Ücretin ödenmemesinde kast unsurunun aranması, idari para cezası açısından caydırıcılık unsurunu azalttığı belirtildi.

Çalışma sürelerinin belgelendirilmemesine ilişkin idari para cezası öngörülmediğinden çalışanların haklarının belirlenmesi, ihtilafların ortadan kaldırılması güçleşiyor. Genel tatil ücretinin ödenmemesinde idari para cezası açıkça belirtilmediği için sorun yaşıyor. Yıllık ücretli izin hükümleri yeniden düzenlenecek. İş Kanunu kapsamında bulunmayan çocuk çalışanlarla ilgili mevzuat düzenlemesi yapılacak. İş Kanunu'nda iş sözleşmesinin sendikal nedenle fesih edilip edilmediğinin tespitine ilişkin ölçüt bulunmuyor. Sendikal nedenle feshin geçersizliğinin ispatının kolaylaştırılabilmesi için mevzuatta düzenleme yapılacak.

Kaynak: Sabah Gazetesi

02 Şub 2024 - 05:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.