DASK, Şu Ana Kadar Deprem Bölgesinde 35 Milyar Lira Ödeme Yaptı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından önemli bir güncelleme paylaştı. Kurum, bu süre zarfında 600 binden fazla hasar ihbarı aldığını ve ödenen tazminatın 35 milyar lirayı geçtiğini duyurdu.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'ndan (DASK), 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamaya göre, Kurum, depremin hemen ardından, Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi'ndeki mevcut ekiplerine İstanbul ekiplerinin katılımıyla tam kadro çalışmaları başlattı.

Deprem sonrasında, Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi'nde bulunan ekipler, İstanbul ekiplerinin de katılımıyla hızla çalışmalara başladı. Özellikle yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri yapılarak, hasar süreçleri hızla yürütüldü. Bu sayede, depremin üzerinden sadece 24 saat geçmeden ilk hasar ödemeleri gerçekleşti.

Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi'nde bulunan DASK tırı ve hasar ekipleri, aynı gün içinde bölgeye intikal etti. Bölgedeki illerde DASK konteyner ofisleri kurularak, sigortalılara daha hızlı ve etkili bir şekilde hizmet sunuldu. Bu ofisler, Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ ve Kahramanmaraş'ta 31 Ekim'e kadar faaliyet gösterdi.

e-Devlet'e "DASK Ödeme Şifre Hizmeti" Eklendi

Bu süreçte DASK tarafından bir dizi yeni uygulama hayata geçirildi. Hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar geçen süreçte vatandaşlara maddi destek sağlamak amacıyla, 27 Şubat 2023'te avans ödemesi uygulaması başlatıldı.

Gelen ihbarların büyük kısmını oluşturan hafif hasarlı konutlar için de yeni bir uygulama başlatıldı. Sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak ve muafiyet uygulanmadan sigortalılara ödendi. Sigorta bedelinin yüzde 15’ini tahsil eden sigortalıların talep etmesi durumunda konutlarına eksper göndererek yeniden değerlendirme yapılması mümkün kılındı.

İpotekli konutlar için Türkiye Bankalar Birliği ile bir işbirliği yapılarak, bireysel muvafakatname yerine topluca işlem yapılması sağlandı. Bu sayede 50 bin liraya kadar olan hasarlar doğrudan sigortalılara ödendi. Poliçelerde yer alan iletişim bilgisinin yanlış olması durumunda, ödemelerin tahsil edilmesi için gerekli ödeme şifreleri sigortalıya ulaşmadığından ödemelerin tahsil edilemediğini tespit edildi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda e-Devlet yetkileri ile proje geliştirildi.

e-Devlet üzerinde bulunan "DASK Hasar / Ödeme Sorgulama" adımına ek, yeni bir hizmet olarak "DASK Ödeme Şifre Hizmeti" adımı eklendi. Bu sayede sigortalılar ödeme şifrelerine e-Devlet üzerinden de erişebildi.

Hasar Ödemeleri 35 Milyar Liraya Ulaştı

Depremin ardından geçen 4 aylık sürede, hasar evrakı tam olan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespiti yapılabilmiş tüm konutların hasar ödemeleri tamamlandı.

Depremlerin ardından bugüne kadar geçen sürede yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık, tazminat ödeme tutarı toplam 35 milyar liraya ulaştı.

Öte yandan, 1 Ocak itibarıyla geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi güncellendi. Poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak ve sonrası olan tüm poliçelerin teminatları güncel bedeller üzerinden hesaplanırken, aynı zamanda teminatlar enflasyon koruması altında olacak. Her ay, belirlenen enflasyon oranına göre herhangi bir ek prim ödemesi yapılmadan güncellenecek.

DASK, şu anda Zorunlu Deprem Sigortası hizmetiyle deprem ve depremden kaynaklanan hasarlara karşı sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlıyor. Son yıllarda sıklaşan ve gittikçe şiddetlenen doğa olaylarına tanıklık edilen bu süreçte, DASK yapısında büyük bir dönüşüm adımı atarak başta sel olmak üzere diğer tüm doğa kaynaklı afet türlerinin DASK'ın kapsamına dahil edilmesi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Zorunlu Deprem Sigortasının Zorunlu Afet Sigortasına dönüştürülmesi konusunda çalışmaların yılın ikinci yarısında tamamlanması hedefleniyor. Böylece, tek bir poliçe üzerinden tüm doğa kaynaklı afetler için vatandaşlara teminat sağlanacak.

Açıklamada, tüm vatandaşlara seslenilerek, "evlerinizi DASK güvencesi altına alın, poliçelerinizi yenileyin ve daha güçlü bir finansal güvenceye sahip olmak için teminatlarınızı güncelleyin" çağrısı yapıldı.

05 Şub 2024 - 16:43 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.