Ağırlaştırılmış Müebbet Ne Demek? 'En ağır' Ceza Denen Müebbet Hapis Kaç Yıl? Ağırlaştırılmış Müebbet Kaç Yıl Yatar?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası için belirli şartlar vardır. Bu şartlar dahilinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 40 yıla kadar çıkabilmektedir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlü, ceza indirimlerinden faydalanamaz. Peki, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kaç yıldır? İşte ayrıntılar...

Ağırlaştırılmış Müebbet Nedir?

Her suçun bir karşılığı olan cezalarda, tecavüz, terör, cinayet gibi ağır suçlarda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve müebbet hapis cezası arasında önemli farklar bulunmaktadır.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Türkiye'de idam cezasının kaldırıldığı 2002 yılından sonra kullanılan bir ceza türüdür. Bu ceza, şartla salıverilme olanağı bulunmaksızın "ölünceye kadar" sürecek bir cezadır ve infaz koşulları daha ağırdır.

Müebbet Hapis Cezası

Müebbet hapis cezası da hükümlünün hayatı boyunca devam eden bir cezadır. Ancak, infaz koşulları ve şartla salıverilme olasılığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından farklıdır.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezasının Detayları

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, hükümlünün ölümüne kadar devam eden ve sıkı güvenlik rejimine tabi tutulan bir cezadır. Bu ceza, idam cezasının kaldırılmasının ardından gelmiştir.

Ceza Süresi

Ağırlaştırılmış müebbet hapsi, ömür boyu süren bir cezadır. Ancak, kişinin tavrına göre bu süre 30 yıla kadar düşebilir. Bazı durumlarda, bir kişi 2 kez ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet alabilir ve bu durumda içeriden çıkabilmesi için en az 60 yıl geçmesi gerekmektedir.

Müebbet Hapis Kimlere Verilir?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, hükümlünün hayatı boyunca devam eder ve sıkı güvenlik rejimine tabi tutulur. Diğer cezalarda olduğu gibi şartla tahliye hükümleri saf dışı kalabilir.

Takdiri İndirim

Failin geçmişi, sosyal ilişkileri, davranışları ve cezanın etkileri gibi faktörler, takdiri indirim nedenleri olarak göz önünde bulundurulabilir. Bu, mahkeme kararında belirtilir.

Kasten öldürme suçunun;

a) Tasarlayarak,

b) Canavarca hisle veya eziyet çektirerek,

c) Yangın, su baskını, tahrip, batırma veya bombalama ya da nükleer, biyolojik veya kimyasal silah kullanmak

suretiyle,

d) Üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı,

e) Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

f) Gebe olduğu bilinen kadına karşı,

g) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,

h) Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla,

i) Bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle,

j) Kan gütme saikiyle,

k) Töre saikiyle,

İşlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

Belli bir yükümlülüğün ihmali ile ölüme neden olan kişi hakkında, temel ceza olarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmi yıldan yirmi beş yıla kadar, müebbet hapis cezası yerine on beş yıldan yirmi yıla kadar, diğer hallerde ise on yıldan on beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceği gibi, cezada indirim de yapılmayabilir.

Ceza İnfazı ve Haklar

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlüler, diğer hükümlülerden farklı olarak daha sıkı kısıtlamalara tabi tutulurlar.

Ziyaret ve Telefon Hakkı

Bu cezaya mahkum olanlar, diğer hükümlülerden farklı olarak haftada bir değil, 15 günde bir telefon ve ziyaret hakkından yararlanabilirler. Ayrıca, sadece belirli akrabaları ile görüşme imkanları bulunmaktadır.

Sosyal Aktivite Yasak

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlüler, hapishane içinde sosyal aktivitelerden yararlanamazlar. İzole bir durumda bulunan hükümlüler, sadece belirli koşullarda diğer mahkumları görebilirler.

Cezaya Ara Verilemez

Hükümlünün cezasının infazına hiçbir şekilde ara verilemez. Sağlık tedbirleri, tıbbî tetkikler ve diğer zorunluluklar ceza infaz kurumlarında uygulanır.

06 Şub 2024 - 15:59 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.