Dışişleri Bakanlığı , Avrupa Birliği İşleri 7 Uzman Yardımcısı Alımı İçin Son Başvuru Tarihi 25 Mart 2024!

Dışişleri Bakanlığı, merkez teşkilatında görev yapmak üzere 7 uzman yardımcısı alımı için ilan yayımladı. Başvuruların son tarihi 25 Mart 2024 olarak belirlend

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcısı pozisyonları için 7 kişilik kadro ilan etti. Başvuruların son tarihi 25 Mart 2024 olarak belirlendi.

Adaylarda aranan şartlar şu şekilde sıralandı:

  1. Genel Şartlar: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak gerekmektedir.

  2. Eğitim Şartı: Adayların en az dört yıllık lisans eğitimi veren siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile fakültelerin Avrupa Birliği bölümü veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yabancı fakültelerden mezun olmaları gerekmektedir.

  3. Yaş Şartı:  Sınavın yapılacağı yılın ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2024) itibariyle otuz beş (35) yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1989 ve sonrası doğanlar),

  4. KPSS Puanı: Adayların 2022 ve 2023 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan (KPSS) Tablo-I'de belirtilen KPSS puan türlerinden en az 80 puan almış olmaları ve başvuruda bulunanlar arasında en yüksek puanlı 70 kişi içerisinde yer almaları gerekmektedir.

  5. Yabancı Dil Şartı: Adayların Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı'ndan (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birinde en az (B) düzeyinde puan almış olmaları veya buna denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavından (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden birinde en az (B) düzeyinde puan almış olmak veya buna denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak (Yabancı dil puan veya seviye değerlendirmeleri ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri tablosuna göre yapılacaktır. Yabancı dil düzeyine ilişkin belgelerin geçerlilik süresi sınav başvurusunun son günü dikkate alınarak hesaplanır. Yabancı dil yeterliliğine ilişkin belgelerden, YDS belgesinin geçerlik süresi beş yıl, diğer belgelerin geçerlik süresi ise iki yıldır).

Bu şartlar çerçevesinde başvurularını tamamlayan adaylar, uzman yardımcısı pozisyonları için yarışma sınavına katılacaklardır. Başvuruların tamamlanması ve uygun adayların belirlenmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığı bu pozisyonlar için alımları gerçekleştirecektir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ UZMAN YARDIMCISI GEREKLİ BELGELER

11/03/2024 - 25/03/2024 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden "Avrupa Birliği Başkanlığı Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım" Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresinden elektronik ortamda alınacaktır.Duyuruda belirtilen süre içinde elektronik ortamda yapılmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

 

1- Yabancı ülkelerdeki fakültelerden veya yüksekokullardan mezun olan adaylar için denklik belgesi,

2- YDS veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği olan sonuç belgesi,

3- Kendi el yazılarıyla okunaklı ve bir sayfayı geçmeyecek şekilde yazdıkları kısa özgeçmiş.


Giriş Sınavı yazılı olarak 21/04/2024 Saat 10:00'da Ankara'da yapılacaktır. Yazılı sınava girmeye hak kazanan adaylar listesi ile sınavın yerine ilişkin ayrıntılı bilgiler e-Devlet üzerinden "Avrupa Birliği Başkanlığı - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım" Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) ve Başkanlığın resmi internet adresinden (www.ab.gov.tr) yayımlanacak olup ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.

Adaylar yazılı ve sözlü sınavda kimlik tespitinde kullanılmak üzere resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport) bulunduracaktır. Belirtilen nitelikteki kimlik belgelerinden biri yanında bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

YAZILI GİRİŞ SINAVI VE SINAV KONULARI

Yazılı sınav, klasik usulde tek oturumlu yapılacak olup 100 puan üzerinden;

  • Avrupa Birliği (35 puan),
  • Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri (35 puan),
  • Yabancı Dil (30 puan) (Yabancı dilde kompozisyon ve tercüme) bilgisi dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Yazılı sınavda 70 ve üzerinde puan almak şartıyla, en yüksek puana sahip olan adaydan başlamak üzere, atama yapılacak kadro sayısının dört katı aday Sözlü Giriş Sınavına çağrılır. Son sıradaki adayla eşit puan alan adaylar da Sözlü Giriş Sınavına çağrılır.

SÖZLÜ GİRİŞ SINAVI

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar; sınavın yeri, günü ve saatine ilişkin bilgilere e-Devlet üzerinden "Avrupa Birliği Başkanlığı -Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım" Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) ve Başkanlığın resmi internet adresinden (www.ab.gov.tr) ulaşabilecek olup ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.

Sözlü sınavda adaylar;

a) Avrupa Birliği, Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri (30 puan) ile Yabancı dil bilgisi (20 puan),

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (10 puan),

c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu (10 puan),

ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (10 puan),

d) Genel yetenek ve genel kültürü (10 puan),

e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (10 puan),

yönlerinden ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirilir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, kurul başkan ve üyelerinin yüz tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az yetmiş olması şarttır.

DEĞERLENDİRME

Giriş Sınavı nihai başarı listesi, Avrupa Birliği İşleri Uzmanlığı Yönetmeliği çerçevesinde adayların yazılı ve sözlü sınavda aldıkları notların aritmetik ortalamasının alınması suretiyle belirlenir ve adaylar başarı derecelerine göre sıralamaya tabi tutulurlar. Sınav sonuçları açıklanırken; adayların yazılı ve sözlü sınav notlarının aritmetik ortalamasının eşitliği durumunda, yazılı sınav puanı yüksek olan aday; her iki puanın da eşit olması durumunda ise KPSS puanı yüksek olan aday sıralamada üstte yer alır.

ATAMA

Başvuran adaylar arasında yapılan sınavlarda başarılı olmaları şartıyla, ilan edilen kadro sayısının yarısını geçmemek kaydıyla yedek liste de oluşturulur.

Sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 gün içerisinde, adaylar yazılı olarak Giriş Sınavı Kuruluna itiraz edebilirler. İtirazlar, Giriş Sınavı Kurulu tarafından en fazla 7 gün içerisinde incelenerek karara bağlanır ve itiraz sonuçları adaylara bildirilir.

Sınavı kazanan adaylar, atama işlemlerinin yapılmasına ilişkin tebligatta belirtilen süre içerisinde, istenilen belgelerle birlikte Başkanlığa müracaat etmelidirler. Bildirilen süre içerisinde geçerli bir mazereti olmadığı halde müracaat etmeyenlerin atama işlemleri yapılmaz.

Giriş sınavını kazanan adaylar arasında başvuru belgelerinde gerçeğe aykırılık tespit edilmesi durumunda, sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz.

22 Şub 2024 - 11:20 İstanbul- Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.