UN Global Compact Türkiye'den Sürdürülebilir İş Uygulamalarında Hızlı İlerleme

UN Global Compact Türkiye, iş dünyasını sürdürülebilir kalkınma yolunda destekleyen önemli bir aktör olarak faaliyet gösteriyor. Bu misyon doğrultusunda, 2. Genel Kurul Toplantısı'nda belirlenen hedeflerle ilerlemeye devam ediyor.

UN Global Compact Türkiye'nin 2023 Vizyonu

UN Global Compact Türkiye, 2023 yılında tamamladığı dernekleşme sürecinin ardından ikinci genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü, toplantıda iş dünyasına yönelik hedeflerini şu şekilde açıkladı: "Sorumlu şirketlerin sayısını artırmak, daha fazla şirketin somut ve iddialı hedefler belirlemesini ve bu hedeflerdeki ilerlemeyi şeffaf bir şekilde raporlamasını sağlamak."

Stratejik Çalışmalar

Dördüncü, bu hedeflere ulaşmak için hem İstanbul hem de İstanbul dışında çalışmaların stratejisini belirlediklerini belirtti. Ayrıca, bu yıl herkese açık gerçekleştirecekleri etkinlikler ve eğitimlerle şirketlerin bilgi ve farkındalık seviyelerini artırmayı planladıklarını vurguladı.

İklim Değişikliği, İnsan Hakları ve Sürdürülebilir Finans

Dördüncü'nün çağrısıyla birlikte, UN Global Compact Türkiye önümüzdeki dönemde belirlediği ana alanlara odaklanacak. Bu alanlar şunlardır: İklim Değişikliği ve Çevre, İnsan Hakları ve Çalışma Standartları, Sürdürülebilir Finans, Yönetişim, Raporlama ve SKA’ların iş süreçlerine entegrasyonu.

UN Global Compact Türkiye, bu alanlarda şirketlere destek olmak adına hızlandırma programları, eğitimler, deneyim paylaşım grupları, etkinlikler düzenlemeye ve yayınlar hazırlamaya devam edecek.

UN Global Compact Türkiye'den Sürdürülebilir İş Uygulamalarında Hızlı İlerleme

UN Global Compact Türkiye'nin Büyüme Hikayesi

Toplantının ardından UN Global Compact Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya Lideri Anita Lebiar, Türkiye Yerel Ağı'nın istikrarlı büyümesini ve şirketlerin 2030 Gündemi'ne hızlı ilerlemesini takdir etti. Lebiar, "Sadece derneğe katılan şirket sayısıyla değil, aynı zamanda belirledikleri iddialı hedeflerle de istikrarlı bir şekilde büyüyen bu ağı desteklemek üzere İstanbul'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum."

Daha Hızlı, Daha İleri Girişimi

UN Global Compact tarafından başlatılan "Daha Hızlı, Daha İleri" girişimi, iş dünyasını iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği, geçim ücreti, sürdürülebilir finans ve suyun korunması alanlarında harekete geçirmeyi amaçlıyor. Panelde sektörün önde gelen isimleri, bu alanlarda taahhüt vermenin önemi ve bu taahhütleri takip etme süreçlerini paylaştılar.

Konuşmacılar

  • Arçelik Resmi ve Sektörel İlişkiler Direktörü Canan Ergün Tavukçu
  • EREKS - Blue Matters Yönetim Kurulu Üyesi Ece Müftüoğlu Narcy
  • Hepsiburada Kurumsal İlişkiler, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Direktörü Cem Tanır
  • Zorlu Enerji Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörü Funda Küçükosmanoğlu

22 Şub 2024 - 15:54 - Ekonomi

Mahreç  Kutlu Emre Gözcü


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.