Mimarlar Odası Ankara Şubesi seçimleri yaklaştı: Başkan adayı Derya Başyılmaz mimarları sandığa çağırdı!

Yenilikçi Mimarlar Grubunun desteklediği Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan adayı Derya Başyılmaz ve yönetim kurulu üyesi adayı Prof. Dr. Figen Beyhan, seçime dair Medya Ankara'ya özel açıklamalar yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Mimarlar Odası Şubesi, 25 Şubat 2024'te Mimar Kemal Ortaokulu'nda düzenlenecek olan 48. Olağan Genel Kurulu'na hazırlanıyor. Bu önemli etkinlik öncesinde, Ankara Mimarlar Odası'nın seçim heyecanı da dorukta. Özellikle Yenilikçi Mimarlar Grubu'nun desteklediği Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan adayı Derya Başyılmaz ve yönetim kurulu üyesi adayı Prof. Dr. Figen Beyhan, seçim öncesinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu.Peki, Ankara Mimarlar Odası seçimi ne zaman, nerede yapılacak? Mimarlar Odası seçim ne zaman? Mimarlar Odası seçimleri kaç yılda bir yapılır?

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi seçimleri yaklaştı: Başkan adayı Derya Başyılmaz mimarları sandığa çağırdı!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan adayı Derya Başyılmaz, gruplarının ortaya çıkış nedenini ve amaçlarını açıkladı. 

Ankara Mimarlar Odası Seçimi Ne Zaman?

Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 47. dönem faaliyetleri, 24 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan 48. Dönem Olağan Genel Kurul toplantısı ve 25 Şubat 2024 tarihinde yapılacak seçimlerle tamamlanacak.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi seçimleri yaklaştı: Başkan adayı Derya Başyılmaz mimarları sandığa çağırdı!

Ankara Mimarlar Odası Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Mimarlar Odası seçimi iki yılda bir yapılmaktadır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde Yenilikçi Mimarlar Grubu'nun Oluşma Nedeni

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan adayı Derya Başyılmaz, grubun oluşma nedenini açıklarken, meslek hayatına başladığı yıllarda meslektaşlarının karşılaştığı sorunları fark ettiğini belirtti. Başyılmaz, bu sorunların zamanla büyüyerek meslek birlikteliğini ve oda aidiyetini zedelediğini ifade etti.

Meslektaşlarının yaşadığı sorunların sürekli konuşulmasına rağmen çözüm üretilmemesinden rahatsızlık duyduklarını belirten Başyılmaz, bu noktada harekete geçerek Yenilikçi Mimarlar Grubu'nu kurduklarını ve 48. Dönem seçimlerine katılmaya karar verdiklerini açıkladı.

Mesleki Birlikteliğimizin Bozulduğunu Düşünüyoruz

Odanın kuruluş amacından uzaklaştığını düşündükleri belirten Başyılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

"Mesleki birlikteliğimizin bozulduğunu düşünüyoruz. Oda aidiyetimizin bozulduğunu düşünüyoruz. Odanın  sorunlara rağmen herhangi bir çözüm üretemiyor olması ve bununla birlikte sürekli artık kamuoyunda nezdinde ve mimarlar nezdinde de daha çok böyle bir siyasi söylemlerle gündeme gelmesi, beni ve meslektaşlarımı artık rahatsız etmeye başlamıştı. Odanın önceliği, mimarların mesleki menfaatlerini korumalıdır, çıkarlarını korumalıdır.  Ancak oda şu an, bu kuruluş amaçlarından uzaklaşmış ve bu durumda bizi rahatsız ediyor. Dolayısı ile biz yenilikçi mimarlar olarak turuncu listeden adaylığımızı açıkladık" ifadelerini kullandı.

ODALARIN SİYASET ÜSTÜ OLMASI GEREKİYOR

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan adayı Derya Başyılmaz, grubunun apolitik bir duruş sergilediğini vurgulayarak odaların siyaset üstü olması gerektiğini belirtti. Başyılmaz, gruplarının amacının sadece mimarlık için hizmet etmek olduğunu ve bu doğrultuda çalışacaklarını söyledi. Mesleki birlikteliği sağlamak ve meslektaşlarına destek olmak için yola çıktıklarını ifade eden Başyılmaz, yönetim ekibi oluştururken dikkat ettikleri önemli bir noktanın ise farklı sektörlerden gelen temsilcileri ekibine dahil etmek olduğunu açıkladı.

Başyılmaz, yapı denetiminden özel sektöre, kamudan akademik alana kadar farklı kollardan gelen mimarların sorunlarını iyi anlamak ve çözüm üretebilmek adına bu çeşitliliğin önemli olduğunu belirtti.

OY KULLANACAK MİMARLAR SANDIĞA GİTMELİ

Ankara Mimarlar Odası'nın 14 ildeki temsilciliklerine dikkat çeken Başyılmaz, bu temsilciliklerdeki mimarların karşılaştığı sorunlara odaklanmayı hedeflediklerini belirtti. Özellikle dijital sistem geçişinin hızlandırılması ve temsilciliklerdeki meslektaşların sorunlarının çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Başyılmaz, son olarak, oy kullanacak olan tüm mimarlara sandığa gitmeleri çağrısında bulundu ve gruplarının meslektaşlarından destek beklediğini vurguladı. Sandığa giderek demokratik sürece katkı sağlamanın önemine değinen Başyılmaz, mimarların seslerini duyurabilmek için oy kullanmalarının önemli olduğunu belirtti.

Turuncu Listede Yer Alan Prof. Dr. Figen Beyhan'dan Açıklamalar

Turuncu Listenin Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Figen Beyhan, Medya Ankara'ya özel bir röportaj verdi ve adaylıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Beyhan, genç, dinamik ve sadece mimarlık mesleğine sahip çıkmak amacıyla yola çıkan bir grup tarafından kendisiyle iletişime geçildiğini ve destek istediklerini belirtmeleri üzerine, bu oluşumda yer almayı kabul ettiğini açıkladı.

HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİNDE YER ALMAMIŞ BİRİYİM

Beyhan, apolitik bir duruş sergilediklerini ifade ederek, siyasi parti veya güç odaklarına bağlı olmayacaklarını ve sadece mimarlık mesleği için çaba harcayacaklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

" Ben 55 yaşında ve uzun yıllardır eğitim sektöründe görev alan ve mimari platformlarda da gerçekten sorumluluk sahibi olmuş bir Mimar olarak, bugüne kadar hiçbir şekilde herhangi bir siyasi partinin arka bahçesinde yer almamış biriyim. Elbette ki, herkesin kendi dünya görüşü ve duruşu vardır. Bu anlamda kendini ifade edecektir. Ama bu turuncu Listenin oluşumunda birinci söylemim ve birinci hedefimiz asla ve asla herhangi bir siyasetin ya da güç odağının arka bahçesi olmamak adına biz adayız. Burada her sesten insan bulabilirsiniz. Siyasi görüşleri ya da duruşları kendi özel hayatlarında herkesin kendisini ilgilendirecek. Ama, meslek pratiğine dair çözüm aradığımız süreçler içerisinde, herhangi bir özel kişiye münhasır bir siyasi fikrin ortada olmamasına özellikle dikkat edeceğiz. Mimar kimliğimizle sadece mimarların sorunlarına el atıp, onların işlerini kolaylaştıracak bilgiye erişimlerini ve yanlarında desteklerini bulabilecek bir oda olabilmek adına yola çıkıyoruz. O anlamda apolitik bir duruşumuz var asla hiç kimsenin siyasi fikriyle ilgilenmiyoruz " ifadelerini kullandı.

Beyhan, "Her anlamda mimarların yanında destek olmak ve mimarlığa engel olabilecek herhangi bir sorunu da çözmek üzere adayız" diyerek Ankara şubesinin 14 ilde temsilcilikleri olduğunu hatırlattı. Bu bölgelerdeki mimarların da desteklenmesi ve sorunlarının çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi."

Kaynak: Medya Ankara

23 Şub 2024 - 17:35 Ankara- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.