Mevsimlik İşçilik Artık Bir Meslek Haline Geliyor! Yeni Düzenlemeler Yolda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mevsimlik gezici tarım işçilerinin haklarını güçlendirmek için harekete geçiyor. Mevsimlik tarım işçilerini resmi bir meslek olarak tanımlayan genelge taslağı, ilgili paydaşların görüşlerine sunuldu.

MEVSİMLİK İŞÇİLİKTE YENİ DÖNEM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mevsimlik gezici tarım işçilerinin haklarını güçlendirmek için harekete geçiyor. Mevsimlik tarım işçilerini resmi bir meslek olarak tanımlayan genelge taslağı, ilgili paydaşların görüşlerine sunuldu. 

ÇALIŞMA KOŞULLARINDA İYİLEŞTİRMELER VAR

Mevsimlik tarım işçilerinin zorlu çalışma koşulları, hazırlanan yeni genelgeyle iyileştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan genelge taslağı, ilgili paydaşların görüşlerine açılmış durumda. Taslak, paydaşların görüşleri doğrultusunda şekillendirilerek bir yol haritası oluşturulacak.

KORUYUCU TEDBİRLER ARTIYOR, İZLEME KURULLARI OLUŞTURULUYOR

Taslak, tarım işçisi aileler için koruyucu tedbirlerin artırılmasını öngörüyor. Özellikle okul öncesi ve özel bakıma ihtiyaç duyan çocuklar, geçici yerleşim yerlerinde sosyal çalışma görevlilerinden eğitim ve bakım hizmeti alacaklar. Bakanlık, çocuk işçiliğiyle etkin bir şekilde mücadele etmek için çeşitli birimler kurmayı hedefliyor.

Tarım işçilerini gönderen ve alan kentlerde "İl/İlçe Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu" oluşturulacak. Bu kurullarda yer alacak işçi, aracı ve toprak sahibi işveren temsilcileri, ücret ve çeşitli muhtemel uyuşmazlıkların çözümüne katkı sunacaklar.

BİR BAŞKA KURUL DAHA OLUŞTURULACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başkanlığında bir kurul daha oluşturulacak. Mevsimlik Tarım İşçiliği İzleme ve Değerlendirme Kurulu adıyla faaliyet gösterecek olan bu oluşumda, çeşitli bakanlık temsilcileri yer alacak. Görevleri arasında, tarım işçiliğine yönelik ulusal politikaların belirlenmesi, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ve sorunların çözümü bulunacak.

Taslakta belirtilen bir diğer önemli nokta da işverenler ile işçiler arasındaki aracıların belgelendirilmesi. Yeni düzenlemeyle belgesi olmayan hiçbir aracı, işçi çalıştıramayacak. Ayrıca, işçiler ile işverenler arasında bütün hakların korunması amacıyla sözleşme yapılması zorunlu hale getirilecek.

ÇOCUKLARA YÖNELİK KORUMA ÇALIŞMALARI DA VAR

Bakanlık, çocuk işçiliği sorununu kökten çözmek için kapsamlı bir mücadele stratejisi belirliyor. Bu kapsamda oluşturulacak birimler, ailelerden iş aracılarına, işverenlerden tarla sahiplerine kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösterecek. Amacı, çocuk işçiliği riskini tamamen ortadan kaldırmak olan bu birimler, toplumsal farkındalık yaratma ve etkin denetim faaliyetleri ile sorunu çözmeyi hedefliyor. Geçici barınma yerlerindeki güvenliği artırmak için yeterli sayıda bekçi görevlendirilmesi de planlanıyor.

25 Şub 2024 - 11:24 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.