Polonya Asgari Ücret 2024

Tarihiyle, sosyal, siyasal yapısıyla ve en son Ukrayna – Rusya savaşıyla adı sıkça anılan Polonya, pek çok açıdan olduğu gibi yaşam maliyetleri bakımından da merak edilen ülkelerden biridir…

Polonya Asgari Ücret 2024
Polonya Asgari Ücret 2024
+3
Haber albümü için resme tıklayın

“Polonya Asgari Ücret 2024 Yılında Ne Kadar?”, “Polonya’da Yaşam Şartları, Maaşlar ve İş İmkanları” gibi konuları araştıranlar, Polonya'da iş bulmak için bir çaba içine giriyor.

Polonya için iş, eğitim, yatırım düşüncesi olanlara yardımcı olmak amacıyla konuyu araştırdık.

Polonya Asgari Ücret 2024

Polonya, pek çok açıdan ilgiyi ve sevgiyi hak eden ülkelerden biridir.

Bu ülkeyle ilgili planları olanların ilgileneceği ilk konu asgari ücretin ne kadar olduğudur şüphesiz.

Polonya Asgari Ücret 2024 ile ilgili olarak hemen şunu belirtmek gerekir: 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenleme ile Polonya'da asgari ücret aylık 977.53 Euro.

Polonya Asgari Ücret 2024 Yılında Ne Kadar?

“Polonya'da Asgari Ücret 2024 Yılında Ne Kadar?” sorusunun cevabını, aylık 977.53 Euro olarak alanlar, yurt dışında çalışma ya da başka planlarını buna göre yapabilir.

2023 yılında 811,03 Euro olan asgari ücretin 1.000 Euro dayanması, gelişmiş AB ülkelerinin gerisinde kalsa da Türkiye ile karşılaştırıldığında büyük fark olduğu görülüyor.

Polonya’da Asgari Ücret Belirleme Süresi Ne Kadar?

Para birimi, Polonya Zlotisi (PLN) olan ülkede asgari ücret piyasa koşullarına ve enflasyon verilerine göre belirleniyor.

Polonya, asgari ücreti 6 ayda bir güncelleyen ülkelerden.

2024 Polonya asgari ücreti 977,53 Euro iken, Türkiye asgari ücreti 2024 yılı için (döviz kurlarının durumuna göre değişse de) 612 Euro olarak belirlenmiştir.

Polonya Asgari Ücret 2024

Polonya Asgari Ücretin Yıllara Göre Değişimi

Eurostat verilerine göre Polonya asgari ücretin yıllara göre değişimi şöyle:

 • 2017 Polonya Asgari Ücret: 473,27 Euro
 • 2018 Polonya Asgari Ücret: 480,2 Euro
 • 2019 Polonya Asgari Ücret: 529,46 Euro
 • 2020 Polonya Asgari Ücret: 583,48 Euro
 • 2021 Polonya Asgari Ücret: 619,46 Euro
 • 2022 Polonya Asgari Ücret: 641,74 Euro
 • 2023 Polonya Asgari Ücret: 811,03 Euro
 • 2024 Polonya Asgari Ücret: 977,53 Euro
Polonya Asgari Ücret 2024

Polonya'da iş Bulma ve Maaş İmkanları

Türkiye’den Polonya’ya gidip iş bulmak isteyenler asgari ücret tutarlarına bakarak bir değerlendirme yapabilir.

Belli bir alanda eğitim almış olanlar için durum daha farklı. Örneğin mühendisler…

Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği ve makine mühendisliği yurtdışında ilgi görüyor…

Polonya ile ilgili olarak bilinmesi gereken husus şu:

Mühendisler ortalama olarak 1600 ile 3800 Euro maaş almaktadır…

Polonya'da Hangi Mesleklere İhtiyaç Var?

Polonya, gelişen ekonomisiyle birçok meslek mensubuna ihtiyaç duyuyor.

Mühendisler: Makine ve inşaat mühendisleri…

Tıbbi Profesyoneller: Doktorlar ve tıbbi laboratuvar analistleri…

Bilgi Teknolojileri Profesyonelleri: Yazılım mühendisleri ve IT destek uzmanları…

Finans ve Muhasebe Profesyonelleri: Mali analistler ve muhasebeciler...

Lojistik Uzmanları: Depo yöneticileri ve lojistik planlayıcılar…

Polonya Yaşam Maliyetleri

Polonya'da Yaşam Giderleri, sosyal sınıflara göre değişkenlik gösteriyor. Yurt fiyatları aylık 100-300 Euro aralığındadır. 1+1 daire fiyatları ise aylık 340-500 Euro aralığında. Et, süt, yumurta, tavuk, makarna, patates, soğan gibi temel gıda maddelerinin fiyatları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuzdur. Öğrenciler açısından bir fiyatlandırma yapmak gerekirse, öğrencinin aylık asgari gideri 350 Eurodur.

Polonya Asgari Ücret 2024

Polonya’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Polonya’da Yaşam Giderleri, devam eden ekonomik kalkınma süreci sebebiyle diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla daha uygundur.

Öğrenci için bir fiyatlama yapılacak olursa; genel olarak, konaklama, yemek ve ulaşım masrafları için ayda yaklaşık 500 Dolar gerekiyor.

Para birimi, Polonya Zlotisi (PLN) olan ve çalışma hayatında saatlik ücret 27.70 Złoty olarak uygulanan Polonya'da yaşamanın maliyetine ilişkin bazı örnekleri şöyle vermek mümkündür:

Yemek: 120,00 Zlotisi

Kahve: 9.00 Zloti

Bira: 8.00 Zlotisi

Sinema Bileti: 25.00 Zloti

Aylık kira: 1.700'den 4.000 Zlotiye

Aylık Taşıma:100,00 Zloti

Polonya Asgari Ücret 2024

Polonya’da Yaşam Şartları, Maaşlar ve İş İmkanları

Yaşam maliyetlerinin diğer AB üyesi ülkelere göre daha uygun olduğu Polonya'da iş Bulmak için, ülkedeki iş imkanlarını bilmek gerekir.

Polonya’da İş İmkanları Nasıldır?

Refah düzeyi bakımından, dünya ülkeleri arasında 35. sırada bulunan Polonya, Avrupa Birliği’ndeki sekizinci en büyük ekonomiye sahiptir.

Ekonomisi, imalat ve altyapıda genişleyen kilit sektörlerde üretkendir. Doğu Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında asgari ücret en yüksek seviyededir. Tüm bu özellikleriyle istikrarlı bir kalkınma sürecindeki Polonya’da iş olanaklarının en çok hangi sektörlerde olduğuna bir bakalım.

Polonya’da muhasebe, mühendislik, inşaat, kimya, elektrik ve mekanik, satış temsilcileri, siber güvenlik uzmanlığı gibi alanlarda iş gücü açığı bulunmaktadır. Ülkede en yaygın iş ilanı verilen meslekler ve sektörler şöyle: İnşaat, mekanik ve otomotiv mühendisliği, elektromekanik, madencilik, enerji üretimi, ulaşım ve gıda, tekstil ve giyim üretimi…

Ayrıca; Polonya’da havacılık, bilgi teknolojisi, gıda işleme, elektronik, finans endüstrileri alanında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Polonya’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Polonya’da iş bulabilmek için her şeyden önce çalışma izni gerekiyor. Ayrıca Polonya’nın resmi dili olan Lehçe veya İngilizceye iletişim kurabilecek derecede hakim olunması isteniyor. Bu ülkede çalışmanın en kestirme yolu, işveren tarafından Polonya’ya transfer edilmektir.

Polonya İş Bulma Siteleri Hangileridir?

Polonya’da iş arama siteleri şunlardır:

 • oferty.praca.gov.pl
 • EURES
 • eurofound
 • Praca.pl
 • Psz.praca.gov.pl
 • Pracuj.pl
 • Infopraca.pl
 • Goldenline.pl

Polonya’daki iş ilan siteleri aracılığıyla çalışmak isteyen kişiler, eğitim ve tecrübelerinin işe uygun olduğunu gösteren bir ön mektup ile iş başvuruda bulunabilir.

Polonya Asgari Ücret 2024

Polonya Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Polonya’da Türkçe iş ilanları için polonyaakademi.com sitesi ziyaret edilebilir. Polonya’da yayımlanan iş ilanlarında İŞKUR ve Polonya’da faaliyet gösteren şirketlerin kendi web siteleri takip edilebilir. Ülkede başvuru yapılan kurum ve kuruluşlar genellikle İngilizce veya Lehçe CV kabul ediyor.

“Polonya’da İnşaat İş İlanları Nerede Yayımlanır?” diyenler, İŞKUR sayfası ve Türkiye’deki kariyer sayfalarında aradığını bulabilir.

Türkiye Vatandaşlarının Polonya’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Polonya`da çalışan Türkiye vatandaşları için alınan kararlar uyarınca; bu ülkede bulunan bir Türk vatandaşı 1 yıllık yasal çalışmadan sonra, pozisyonu devam ettirmek şartıyla aynı işverenle çalışma iznini yenileyebilir. 3 yıllık yasal istihdamdan sonra Polonya vatandaşının önceliğine tabi olarak herhangi bir işverenle aynı meslekte çalışmaya devam edebilir. 4 yıl sonra ise hiçbir izin almadan işe başlayabilir…

28 Şub 2024 - 17:24 - Ekonomi

Mahreç  Emre Kaplan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.