Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu bu sene 7'nci toplantısını yaptı

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu'nun 2024 yılı itibariyle 7nci toplantısını gerçekleştirdi.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısında resmi ilan, reklam yayımı, süreli yayınların isim ve alan adı, basın çalışanlarının borç para ve muhtaçlık yardımı talepleri, basın kuruluşlarının kredi talepleri ve idari konular ele alınarak karara bağlandı.

İŞTE BASIN İLAN KURUMU YÖNETİM KURULU ALINAN KARARLAR

195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun ve Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne Dair Kararlar

Resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

Balıkesir’de yayımlanan bir gazetenin Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını, İzmir’de yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma Şartını ihlal etmeleri, Trabzon’da yayımlanan bir gazetenin de sevk edilen ilanı yayımlamaması sebebiyle 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca Balıkesir’deki gazeteye 4 gün, İzmir’deki gazeteye 3 gün, Trabzon’daki gazeteye ise 10 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

Süreli yayınların haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazların değerlendirilmesi sonucunda;

İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin Sayfa Düzeni Şartını, Kütahya’da yayımlanan bir gazetenin Asgari Fiili Satış Şartını, Tekirdağ’da yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma ve Asgari Fiili Satış Şartlarını, Tekirdağ’da yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma, Baskı Esasları ve Asgari Fiili Satış Şartlarını, Tekirdağ’da yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma, Komisyon Oranı ve Asgari Fiili Satış Şartlarını, Yozgat’ta yayımlanan bir gazetenin Yayında Süreklilik Şartını ihlal etmeleri sebebiyle haklarında alınan Genel Müdürlük Kararlarına yaptıkları itirazlar reddedilirken, İstanbul’daki gazeteye 1 gün, Tekirdağ’daki gazetelere ise sırasıyla 6, 7 ve 9 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

Gazetelerin isimleri ile internet haber sitelerinin alan adları değişikliği talepleri

Toplantıda gazetelerin isimleri ile internet haber sitelerinin alan adı değişikliği talepleri de görüşülerek karara bağlandı. İstanbul’da yayımlanan bir gazetenin isim değişikliği, İstanbul ve Mersin’deki 1’er internet haber sitesinin alan adı değişikliği yapmalarına izin verildi.

Borç para ve yardımlar

Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun, Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 219 sayılı Borç Para ve Yardımlara Dair Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda resmî ilan yayımlama hakkını haiz süreli yayınlarda fikren veya bedenen çalışan 25 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 25 basın mensubunun her birine 12.000 Türk Lirası olmak üzere faizsiz ve 12 ay geri ödemeli toplam 300.000 Türk Lirası borç para yardımı yapılmasına karar verildi.

Bunun yanı sıra çalışamaz ve muhtaç durumdaki 2 basın mensubuna 6.000’er Türk Lirası olmak üzere toplam 12.000 Türk Lirası muhtaçlık yardımı yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca Denizli’de yayımlanan bir gazetenin kredi talebi uygun bulundu

16 Nis 2024 - 18:14 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.