Leyla Şahin Usta’dan torpil iddialarına yanıt geldi: İftira haberi yapan, yaptıran ve yayanlarda leke kalmıştır

Konya Teknik Üniversitesi’nde açılan kadroya bir öğrencinin alınması için devreye girdiği ve öğrencinin sınavı kazanamadığı için sınavı iptal ettirdiği iddia edilen AK Parti Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamayı paylaşarak haberi yapan Cumhuriyet Gazetesi’ne tepki gösterdi.

AK Parti Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta hakkında çıkan torpil iddialarına ilişkin sosyal medya hesabı X üzerinden açıklama yaptı. Usta, kendisi hakkında Konya Teknik Üniversite’nde açılan bir kadroya bir öğrencinin alınması için baskı ve telkinlerde bulunduğu, öğrencinin sınavı kazanamadığı için sınavı iptal ettirdiği iddialarıyla ilgili Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamayı paylaşarak cevap verdi.

Leyla Şahin Usta yaptığı paylaşımda, haberi yapan Cumhuriyet Gazetesi’ne tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Gazetesi tarafından “iddia” denilerek aleyhimde hiçbir etik değerle bağdaşmayan, ilkesizce çamur at izi kalsın anlayışıyla yapılan haber de gerçekler oraya çıkmıştır. Asılsızca belge ve kanıt olmadan bu iftira haberi yapan, yaptıran ve yayanlarda leke kalmıştır.”


KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

İddialarla ilgili internet sitesi üzerinden açıklama yapan Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta olmak üzere hiçbir siyasinin sınav ile alakalı baskı ve telkini bulunmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Ülkemizin ve bölgemizin yüksek teknoloji üssü haline gelmesine katkıda bulunacak öğrenciler yetiştirmek için Konya Teknik Üniversitesi olarak üzerimize önemli görevler düştüğünün bilincindeyiz. Nitelikli araştırmalar yapmak ve üretilen bilginin uygulanmasını sağlamak en önde gelen hedeflerimizdendir. Bu hedefler doğrultusunda bilim ve teknoloji üreten akademik kadromuzu her geçen gün nitelik ve nicelik olarak güçlendirmek için çabalamaktayız.
Konya Teknik Üniversitesi, tüm akademik ve idari süreçlerde adil, liyakatli, mevzuat hükümlerine uygun ve son derece şeffaf bir yol izlemektedir. Buna rağmen son dönemde Mimarlık ve Tasarım Fakültemize öğretim görevlisi alımıyla ilgili bazı basın yayın organlarında;
-Sayın Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta'nın adaylardan biri ile alakalı tavassutta bulunduğu ve bu aday kazanmadığı için sınavın iptal edildiği,
-Sınavı dönemin dekanının kızının kazandığı ilan edildiği halde sınavın iptal edildiği,
gibi gerçekten uzak asılsız ve maksatlı haberler çıkmaktadır.
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; başta Ankara Milletvekilimiz Sayın Leyla Şahin Usta olmak üzere hiçbir siyasinin sınav ile alakalı baskı ve telkini bulunmamaktadır. Öte yandan ortada ilan edilen bir sonuç olmadığı halde, bu sonucun iptal edildiği gibi algı amaçlı ve gerçek dışı iddialar bulunmaktadır. Sınavın sonucu ilan edilmemiş ve kimin kazandığı duyurulmamış olduğu halde, dekanın kızının kazandığı asılsız haberde belirtilmektedir. Dekanın kızının, sınav sonucu ilan edilmediği halde, kendisinin kazandığı bilgisini nereden aldığı ve bunun sonucunda mahkemeye gittiği hususu bizim bilgimiz dışındadır.
Kaldı ki; mahkeme 08.05.2024 tarihli aldığı kararla ilgili başvuruyu reddetmiştir.
Bahse konu olan öğretim görevlisi alımında sınav süreçlerinde yönetmelik hükümlerine aykırılıklar belgeleri ile birlikte tespit edilmiş ve ileride telafisi mümkün olmayan haksızlıklara sebebiyet vereceği görüldüğünden söz konusu ilanın iptaline karar verilmiştir. Kadro ilanının iptaline sebep olan ve belgelenmiş usul hataları nedeniyle ilgililer hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır. Bu süreçte idari soruşturmanın selameti açısından, soruşturmaya konu olan belgeler de eklenerek Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) sunduğumuz teklif, YÖK tarafından değerlendirilmiş ve gerekçeler uygun bulunarak dekan YÖK tarafından görevinden alınmıştır.
Gerçekte liyakat, hakkaniyet ve adalet temelli alınan, sınavın iptal kararı ve başlatılan soruşturmanın kamuoyunda kurumlardan beklenilen süreçler olmasına rağmen sürecin bu denli gerçeklerden saptırılarak kamuoyunda kurumumuzu yıpratıcı şekilde haber yapılması anlaşılamamaktadır.
Maksatlı bir şekilde Üniversitemizi yıpratmaya yönelik yapılan bu yalan haberleri yayınlayan kurum ve kuruluşlarla ilgili hukuki süreç Üniversitemiz tarafından başlatılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğü

NE OLMUŞTU?

Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde 31 Aralık'ta açılan kadro için AK Parti Ankara Milletvekili Leyla Şahin Usta, Rektör Prof. Dr. Osman Nuri Çelik’ten D.A.T isimli kişinin kadroya alınmasını talep etti. Bu öğrencinin sınavda başarısız olması sonrası rektörlüğün bu sebeple sınavı iptal ettiği öne sürüldü.

15 May 2024 - 13:11 Ankara- Gündem

Mahreç  Fatma Doğanay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haymana Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haymana Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haymana Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haymana Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.